Alaska Raceway Park

Agens Atuo
Alaska Waste
Anchorage Chrylser
CC Auto Care
Coke Alaska
MTA
Sopers Concrete
Spinal Clinic
Start and Sound
Surface Works
Trailer Craft
UHP
Valley Block  Concrete
Vulcan Towing
Yukon Equip
Batteries Plus
Rock Auto-Alaska
Diesel Garage Media
Alaska Army National Guard
PASSA
TriJet Manufacturing
Alyeska Tire
FloRacing - Alaska Raceway Park
Club 1320
8/7/2022 - Alaska Raceway Park

8/7/2022 - Alaska Raceway Park

Palmer, AK

Two-Day NASCAR/INEX Shootout

Sunday Oval Track NASCAR/INEX racing starts early!

Day two of the Two-Day Shootout Featuring Alaska Dirt Late Model Series. Gates open at 11 a.m, qualifying at 1 p.m., and races start at 2 p.m.

General admission:
$15 adult
$12 seniors & military
$10 youth 11-15
FREE children age 10 and under

Pit Admission:
$20 with NASCAR/INEX membership
$35 without NASCAR/INEX membership
Youth (3-13) $10
Kids 2 and under free

The Crate has snacks and your favorite beverages. Pick up swag, hearing protection or snacks & sodas at our Gift Shop. Visiting Vendors vary by weekend. The spectator parking lot is free with admission. All fans can visit the pits after the race to met your favorite driver (no charge for pit visits after the race).

Classes

  • GCI Late Model7 entries
  • Baby Grand7 entries
  • the Legends of Classic Country 100.922 entries
  • Pruhs Construction Thunder Stocks7 entries
  • Bomber Stock12 entries
  • Extreme Fun Center Bandoleros8 entries
  • Alaska Dirt Late Model Series4 entries

Track Contact

Available on FloRacing

Available on FloRacing

Full Event Information on MyRacePass

GCI Late Model

2 Laps

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 3 89 Augie Grill Augie Grill Hayden, AL Hayden, AL 16.818
2 4 32 John Klayum John Klayum Palmer, AK Palmer, AK 17.039
3 1 88 Bryan Barber Bryan Barber Anchorage, AK Anchorage, AK 17.412
4 5 33 Dana Pruhs Dana Pruhs Anchorage, AK Anchorage, AK 17.434
5 2 19 Jeff Christiansen Jeff Christiansen Wasilla, AK Wasilla, AK 17.496
6 6 17 Gil Rapp Jr. Gil Rapp Jr. Wasilla, AK Wasilla, AK 17.767

Baby Grand

2 Laps

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 3 2 Travis Holmes Travis Holmes 18.558
2 7 86 Tyler Holmes Tyler Holmes Wasilla, AK Wasilla, AK 18.602
3 6 31 Tonya Wilson Tonya Wilson Palmer, AK Palmer, AK 18.925
4 1 3 Steven Ange Steven Ange Palmer, AK Palmer, AK 19.450
5 5 76 Chad Sandstede Chad Sandstede Wasilla, AK Wasilla, AK 19.538
6 4 28 Heath Martin Heath Martin Palmer, AK Palmer, AK 19.880

the Legends of Classic Country 100.9

12 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 85 Saygen Boehmer Saygen Boehmer Anchorage, AK Anchorage, AK 1
2 3 31 Damian Ackerman Damian Ackerman Wasilla, AK Wasilla, AK 1
3 1 53 Steve Page Steve Page Wasilla, AK Wasilla, AK -2
4 4 89 Ryan Cote Ryan Cote Fairbanks, AK Fairbanks, AK -
5 6 -30 Doug Sheldon Doug Sheldon Anchorage, AK Anchorage, AK 1
6 5 17 Kyle Boehmer Kyle Boehmer Anchorage, AK Anchorage, AK -1
7 10 55 David Kusmider David Kusmider 3
8 9 44 Ty Torkelson Ty Torkelson Wasilla, AK Wasilla, AK 1
9 11 20 Troy Lindemyer Troy Lindemyer Palmer, AK Palmer, AK 2
10 7 00 Roxali Kamper Roxali Kamper Saratoga Springs, UT Saratoga Springs, UT -3
11 13 9 Taylor Garner Taylor Garner Wasilla, AK Wasilla, AK 2
12 15 50 Adam Lang Adam Lang Palmer, AK Palmer, AK 3
13 12 4 Lacy Kuehl Lacy Kuehl Sarasota, FL Sarasota, FL -1
14 14 5 Mike Thomas Mike Thomas Palmer, AK Palmer, AK -
15 16 8 Scott Janssen Scott Janssen Wasilla, AK Wasilla, AK 1
16 8 42 Brent Page Brent Page -8
17 21 86 Bret Lang Bret Lang Eagle River, AK Eagle River, AK 4
18 20 16 Jay Belcher Jay Belcher Anchorage, AK Anchorage, AK 2
19 18 34 Trent Dillard Trent Dillard Wasila, AK Wasila, AK -1
20 17 70 Nick Petit Nick Petit Wasilla, AK Wasilla, AK -3
21 19 54 Ray Devon Ray Devon Anchorage, AK Anchorage, AK -2
2 Laps

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 17 53 Steve Page Steve Page Wasilla, AK Wasilla, AK 19.299
2 4 85 Saygen Boehmer Saygen Boehmer Anchorage, AK Anchorage, AK 19.312
3 1 31 Damian Ackerman Damian Ackerman Wasilla, AK Wasilla, AK 19.369
4 5 89 Ryan Cote Ryan Cote Fairbanks, AK Fairbanks, AK 19.398
5 3 17 Kyle Boehmer Kyle Boehmer Anchorage, AK Anchorage, AK 19.502
6 19 -30 Doug Sheldon Doug Sheldon Anchorage, AK Anchorage, AK 19.530
7 10 00 Roxali Kamper Roxali Kamper Saratoga Springs, UT Saratoga Springs, UT 19.533
8 16 42 Brent Page Brent Page 19.650
9 22 44 Ty Torkelson Ty Torkelson Wasilla, AK Wasilla, AK 19.684
10 12 55 David Kusmider David Kusmider 19.713
11 15 20 Troy Lindemyer Troy Lindemyer Palmer, AK Palmer, AK 19.714
12 11 4 Lacy Kuehl Lacy Kuehl Sarasota, FL Sarasota, FL 19.726
13 8 9 Taylor Garner Taylor Garner Wasilla, AK Wasilla, AK 19.769
14 21 5 Mike Thomas Mike Thomas Palmer, AK Palmer, AK 19.834
15 13 50 Adam Lang Adam Lang Palmer, AK Palmer, AK 19.991
16 7 34 Trent Dillard Trent Dillard Wasila, AK Wasila, AK 20.251
17 18 70 Nick Petit Nick Petit Wasilla, AK Wasilla, AK 20.359
18 9 8 Scott Janssen Scott Janssen Wasilla, AK Wasilla, AK 20.375
19 2 16 Jay Belcher Jay Belcher Anchorage, AK Anchorage, AK 20.428
20 6 54 Ray Devon Ray Devon Anchorage, AK Anchorage, AK 20.543
21 14 86 Bret Lang Bret Lang Eagle River, AK Eagle River, AK 20.543

Pruhs Construction Thunder Stocks

2 Laps

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 5 28 Keith Jones Keith Jones 19.184
2 6 50 Paul Zanto Paul Zanto Wasilla, AK Wasilla, AK 19.438
3 4 15 Jeremy Herr Jeremy Herr Soldotna, AK Soldotna, AK 19.672
4 7 56 Al Ulman Al Ulman 19.735
5 2 8 Sean Endsley Sean Endsley 19.811
6 1 23 Joey Anderson Joey Anderson Wasilla, AK Wasilla, AK 19.877
7 3 13 Guy Hamilton Guy Hamilton 20.470
All transfer

Bomber Stock

12 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 44 Dave Stricklan Dave Stricklan Wasilla, AK Wasilla, AK -
2 12 99 Jeremy Copley Jeremy Copley Wasilla, AK Wasilla, AK 10
3 5 32 Richard Bogan Richard Bogan Wasilla, AK Wasilla, AK 2
4 3 5 Alex Van Nice Alex Van Nice Wasilla, AK Wasilla, AK -1
5 2 3 Andy Ziegler Andy Ziegler Wasilla, AK Wasilla, AK -3
6 7 64 Dustin Bass Dustin Bass Willow, AK Willow, AK 1
7 8 12 Thaddaeus Phillips Thaddaeus Phillips Palmer, AK Palmer, AK 1
8 10 69 David Gulley David Gulley Wasilla, AK Wasilla, AK 2
9 6 57 Theresa Phillips Theresa Phillips Palmer, AK Palmer, AK -3
10 11 7 Allie Robuck Allie Robuck Eagle River, AK Eagle River, AK 1
11 9 28 Kaleb Morton Kaleb Morton Palmer, AK Palmer, AK -2
12 4 53 Clayton Petersen Clayton Petersen Seward, AK Seward, AK -8
All transfer
2 Laps

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 3 99 Jeremy Copley Jeremy Copley Wasilla, AK Wasilla, AK 20.396
2 10 44 Dave Stricklan Dave Stricklan Wasilla, AK Wasilla, AK 20.653
3 12 3 Andy Ziegler Andy Ziegler Wasilla, AK Wasilla, AK 21.197
4 11 5 Alex Van Nice Alex Van Nice Wasilla, AK Wasilla, AK 21.270
5 6 53 Clayton Petersen Clayton Petersen Seward, AK Seward, AK 21.340
6 2 32 Richard Bogan Richard Bogan Wasilla, AK Wasilla, AK 21.552
7 8 57 Theresa Phillips Theresa Phillips Palmer, AK Palmer, AK 21.821
8 1 64 Dustin Bass Dustin Bass Willow, AK Willow, AK 21.986
9 7 12 Thaddaeus Phillips Thaddaeus Phillips Palmer, AK Palmer, AK 22.655
10 5 28 Kaleb Morton Kaleb Morton Palmer, AK Palmer, AK 22.763
11 4 69 David Gulley David Gulley Wasilla, AK Wasilla, AK 22.774
12 9 7 Allie Robuck Allie Robuck Eagle River, AK Eagle River, AK 22.828

Extreme Fun Center Bandoleros

8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 4 Wyatt Flowers Wyatt Flowers Palmer, AK Palmer, AK -
2 3 12 Paden Doerner Paden Doerner Anchorage, AK Anchorage, AK 1
3 2 8 Jozlin Caverly Jozlin Caverly Palmer, AK Palmer, AK -1
4 8 9 Lacy Kuehl Lacy Kuehl Sarasota, FL Sarasota, FL 4
5 4 20 Jacob Gulley Jacob Gulley Wasilla, AK Wasilla, AK -1
6 7 95 Isaiah Johnson Isaiah Johnson Palmer, AK Palmer, AK 1
7 6 19 Justin Gulley Justin Gulley Wasilla, AK Wasilla, AK -1
8 5 23 Ella Martin Ella Martin Palmer, AK Palmer, AK -3
2 Laps

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 3 4 Wyatt Flowers Wyatt Flowers Palmer, AK Palmer, AK 20.632
2 8 9 Lacy Kuehl Lacy Kuehl Sarasota, FL Sarasota, FL 21.182
3 1 8 Jozlin Caverly Jozlin Caverly Palmer, AK Palmer, AK 21.303
4 2 12 Paden Doerner Paden Doerner Anchorage, AK Anchorage, AK 21.382
5 4 20 Jacob Gulley Jacob Gulley Wasilla, AK Wasilla, AK 21.992
6 7 23 Ella Martin Ella Martin Palmer, AK Palmer, AK 22.993
7 6 95 Isaiah Johnson Isaiah Johnson Palmer, AK Palmer, AK 23.545
8 5 19 Justin Gulley Justin Gulley Wasilla, AK Wasilla, AK 30.467

Alaska Dirt Late Model Series

2 Laps

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 3 22 Alex Schwochert Alex Schwochert Big Lake, AK Big Lake, AK 17.031
2 2 71 Billy Magers Billy Magers 17.345
3 1 43 Jay Irving Wa Jay Irving Wa Wasilla, AK Wasilla, AK 18.443
4 4 34 Jesse Wilson Jesse Wilson Wasilla, AK Wasilla, AK 19.138