Alaska Raceway Park

Agens Atuo
Alaska Waste
Anchorage Chrylser
CC Auto Care
Coke Alaska
Diversified Tire
IGP
MTA
Sopers Concrete
Spinal Clinic
Start and Sound
Surface Works
Tesoro
Trailer Craft
UHP
Valley Block  Concrete
Vulcan Towing
Yukon Equip
Batteries Plus
Rock Auto-Alaska
Diesel Garage Media
Alaska Army National Guard
PASSA
TriJet Manufacturing
Advance Auto Parts Challenge - Winner

9/6/2021 - Alaska Raceway Park

Palmer, AK

Labor Day Top Eliminator & Points

The Green Light Grill, Nitro Java and the High Octane Lounge will be open, as well as the gift shop with the latest ARP Swag. The spectator parking lot is free with admission. Spectator fence parking is available for a small fee, but no overnight parking. Free camping in the regular spectator lot.

Event Classes
Top Eliminator, Super Pro, Pro, Alaska Army National Guard Sportsman, Trophy, Motorcycle, MTA Jr. Dragster, Test & Tune

Admission:
$15 adult
$12 seniors & military
$10 youth 11-15
FREE children age 10 and under

The rundown:
9 a.m. Pit opens
10 a.m. Spectator gates open
11 a.m. test and tune
Noon Qualifying starts, test and tune between qualifying rounds
1:45 p.m. Driver’s meeting
2 p.m. Race Eliminations
5 p.m. Races end (Time is approximate depending on number of cars and track clean ups)

Classes

  • Top Eliminator5 entries
  • Super Pro8 entries
  • PASSA Pro ET19 entries
  • Alaska Army National Guard Sportsman26 entries
  • Trophy
  • Motorcycle10 entries
  • MTA Jr. Dragster16 entries
  • Test & Tune

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Super Pro

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 7477 Mike Mihalka Mike Mihalka Anchorage, AK Anchorage, AK 4
2 6 M628 Mike Quintieri Mike Quintieri Anchorage, AK Anchorage, AK 4
3 2 G632 Michael Ginnett Michael Ginnett Anchorage, AK Anchorage, AK -1
4 7 A670 Greg Thornsley Greg Thornsley Palmer, AK Palmer, AK 3
5 1 C665 Curt Crocker Curt Crocker Anchorage, AK Anchorage, AK -4
6 3 H643 Wade Howe Wade Howe Anchorage, AK Anchorage, AK -3
7 4 2004 Dan James Dan James Delta Junction, AK Delta Junction, AK -3

PASSA Pro ET

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 A683 John Aure John Aure Wasilla, AK Wasilla, AK -
2 3 C636 Ron Causa Ron Causa Wasilla, AK Wasilla, AK 1
3 8 N644 Joseph Nowell Joseph Nowell Fairbanks, AK Fairbanks, AK 5
4 5 297 JJ Jackinsky JJ Jackinsky Kasilof, AK Kasilof, AK 1
5 11 697M Monte Soper Monte Soper Palmer, AK Palmer, AK 6
6 10 1710 Clark Rosencrans Clark Rosencrans Eagle River, AK Eagle River, AK 4
7 15 V662 Robert VanDenBerg Robert VanDenBerg Eagle River, AK Eagle River, AK 8
8 6 L642 Bob Lee Bob Lee Anchorage, AK Anchorage, AK -2
9 12 T685 Spike T Spike T Palmer, AK Palmer, AK 3
10 9 696 Chris Padgett Chris Padgett Wasilla, AK Wasilla, AK -1
11 17 W639 Tom Washer Tom Washer Palmer, AK Palmer, AK 6
12 14 6X98 Charles Ulen Charles Ulen Soldotna, AK Soldotna, AK 2
13 7 6799 Rick Nissen Rick Nissen Chugiak, AK Chugiak, AK -6
14 13 5X04 Maddy Turnbull Maddy Turnbull Wasilla, AK Wasilla, AK -1
15 2 611A Brenda Axtell Brenda Axtell Eagle River, AK Eagle River, AK -13
16 4 1716 Pat Cleveland Pat Cleveland Fairbanks, AK Fairbanks, AK -12
17 16 J645 Jim Von Bose Jim Von Bose Palmer, AK Palmer, AK -1

Alaska Army National Guard Sportsman

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 18 N624 Alex Van Nice Alex Van Nice Wasilla, AK Wasilla, AK 17
2 23 6027 Andy Ziegler Andy Ziegler Wasilla, AK Wasilla, AK 21
3 11 A637 Alana Naatz Alana Naatz Chugiak, AK Chugiak, AK 8
4 15 1876 Jeff Roy Jeff Roy Seward, AK Seward, AK 11
5 13 1439 Fred Pollard Fred Pollard Soldotna, AK Soldotna, AK 8
6 19 6114 Richard Wall Richard Wall Sterling, AK Sterling, AK 13
7 2 K643 Jeffery Adolf Jeffery Adolf Wasilla, AK Wasilla, AK -5
8 6 1973 Dave Goodmanson Dave Goodmanson Wasilla, AK Wasilla, AK -2
9 7 6306 Karl Greninger Karl Greninger Chugiak, AK Chugiak, AK -2
10 14 2324 Justin Roland Justin Roland Anchorage, AK Anchorage, AK 4
11 4 C649 Jeremy Copley Jeremy Copley Wasilla, AK Wasilla, AK -7
12 16 N617 Nathan Thornsley Nathan Thornsley Palmer, AK Palmer, AK 4
13 1 K642 Benjamin Adolf Benjamin Adolf Wasilla, AK Wasilla, AK -12
14 3 6375 Richard Bogan Richard Bogan Wasilla, AK Wasilla, AK -11
15 5 2165 Chris Cork Chris Cork Wasilla, AK Wasilla, AK -10
16 8 L651 Steve Lord Steve Lord Chugiak, AK Chugiak, AK -8
17 9 2006 Tim Mackie Tim Mackie Wasilla, AK Wasilla, AK -8
18 10 1477 Michele Moya Michele Moya Anchorage, AK Anchorage, AK -8
19 12 H698 Harold Pigott Harold Pigott Wasilla, AK Wasilla, AK -7
20 17 2380 Jay Ulen Jay Ulen Soldotna, AK Soldotna, AK -3
21 20 2032 Dallas Wylie Dallas Wylie Wasilla, AK Wasilla, AK -1
22 21 671B Billie Ann Young Billie Ann Young Wasilla, AK Wasilla, AK -1
23 22 D671 David Young David Young Wasilla, AK Wasilla, AK -1

Motorcycle

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 615 Craig "Buck" Otto Craig "Buck" Otto Anchorage, AK Anchorage, AK 6
2 4 907 Kyle Hoagland Kyle Hoagland Wasilla, AK Wasilla, AK 2
3 10 660 John Ulen John Ulen Soldotna, AK Soldotna, AK 7
4 6 X20 Troy Lindemyer Troy Lindemyer Palmer, AK Palmer, AK 2
5 2 90 Jim Earnshaw Jim Earnshaw Eagle River, AK Eagle River, AK -3
6 1 13 Jayson Buzby Jayson Buzby Anchorage, AK Anchorage, AK -5
7 5 88 Johny Jones Johny Jones Anchorage, AK Anchorage, AK -2
8 3 371 Ron Hausker Ron Hausker Anchorage, AK Anchorage, AK -5
9 8 912 Tim Proctor Tim Proctor Anchorage, AK Anchorage, AK -1
10 9 631 Roy Rank Roy Rank Anchorage, AK Anchorage, AK -1

MTA Jr. Dragster

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 8 672 Cale Irvine Cale Irvine Anchorage, AK Anchorage, AK 7
2 15 627 Riley Soper Riley Soper Palmer, AK Palmer, AK 13
3 2 6013 Abbagail Aure Abbagail Aure Wasilla, AK Wasilla, AK -1
4 3 6208 Benjamin Aure Benjamin Aure Wasilla, AK Wasilla, AK -1
5 6 16 Cy Cork Cy Cork Wasilla, AK Wasilla, AK 1
6 1 J011 Roland Almon Roland Almon Wasilla, AK Wasilla, AK -5
7 14 626 Shelby Roy Shelby Roy Seward, AK Seward, AK 7
8 5 6125 Eloise Blakemore Eloise Blakemore Wasilla, AK Wasilla, AK -3
9 4 6113 Isabella Aure Isabella Aure Wasilla, AK Wasilla, AK -5
10 7 6149 William Green William Green Palmer, AK Palmer, AK -3
11 9 1681 Alyssa Koenig Alyssa Koenig Fairbanks, AK Fairbanks, AK -2
12 10 29JR Rodney Koenig Jr. Rodney Koenig Jr. Fairbanks, AK Fairbanks, AK -2
13 11 6364 Teddy Maynor Teddy Maynor Palmer, AK Palmer, AK -2
14 12 6167 Braiden Owen Braiden Owen Palmer, AK Palmer, AK -2
15 13 6127 Madison Quintieri Madison Quintieri Anchorage, AK Anchorage, AK -2
16 16 6475 Sierra Walkins Sierra Walkins Anchorage, AK Anchorage, AK -