Alaska Raceway Park

Agens Atuo
Alaska Waste
Anchorage Chrylser
CC Auto Care
Coke Alaska
Diversified Tire
IGP
MTA
Sopers Concrete
Spinal Clinic
Start and Sound
Surface Works
Tesoro
Trailer Craft
UHP
Valley Block  Concrete
Vulcan Towing
Yukon Equip
Batteries Plus
Rock Auto-Alaska
Diesel Garage Media
Alaska Army National Guard
PASSA
TriJet Manufacturing
Advance Auto Parts Challenge - Winner

7/4/2021 - Alaska Raceway Park

Palmer, AK

Alaska Army National Guard Fourth of July Top Eliminator & Points / *LOLETC

3rd race in the Land of the Leaders ET Challenge Series

The Green Light Grill, Nitro Java and the High Octane Lounge will be open, as well as the gift shop with the latest ARP Swag. The spectator parking lot is free with admission. Spectator fence parking is available for a small fee, but no overnight parking. Free camping in the regular spectator lot.

Event Classes
Top Eliminator, Super Pro, Pro, Alaska Army National Guard Sportsman, Trophy, Motorcycle, MTA Jr. Dragster, Test & Tune

Admission:
$15 adult
$12 seniors & military
$10 youth 11-15
FREE children age 10 and under

The rundown:
9 a.m. Pit opens
10 a.m. Spectator gates open
11 a.m. test and tune
Noon Qualifying starts, test and tune between qualifying rounds
1:45 p.m. Driver’s meeting
2 p.m. Race Eliminations
5 p.m. Races end (Time is approximate depending on number of cars and track clean ups)

Classes

  • Top Eliminator5 entries
  • Super Pro8 entries
  • PASSA Pro ET17 entries
  • Alaska Army National Guard Sportsman24 entries
  • Trophy7 entries
  • Motorcycle13 entries
  • MTA Jr. Dragster16 entries
  • Test & Tune

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Top Eliminator

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 81 Brian Aszmus Brian Aszmus Anchorage, AK Anchorage, AK 3
2 3 8X22 Mike Connor Mike Connor Willow, AK Willow, AK 1
3 5 600B Willie Brown Willie Brown Anchorage, AK Anchorage, AK 2
4 2 0599 Ralph Beitter Ralph Beitter Anchorage, AK Anchorage, AK -2
5 1 1968 Robbie Huck Robbie Huck Eagle River, AK Eagle River, AK -4

Super Pro

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 7477 Mike Mihalka Mike Mihalka Anchorage, AK Anchorage, AK 5
2 7 M628 Mike Quintieri Mike Quintieri Anchorage, AK Anchorage, AK 5
3 5 1058 Alicia Mayo Alicia Mayo Fairbanks, AK Fairbanks, AK 2
4 8 A670 Greg Thornsley Greg Thornsley Palmer, AK Palmer, AK 4
5 1 C665 Curt Crocker Curt Crocker Anchorage, AK Anchorage, AK -4
6 2 M692 Mark Eslinger Mark Eslinger Wasilla, AK Wasilla, AK -4
7 3 G632 Michael Ginnett Michael Ginnett Anchorage, AK Anchorage, AK -4
8 4 H643 Wade Howe Wade Howe Anchorage, AK Anchorage, AK -4

PASSA Pro ET

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 A683 John Aure John Aure Wasilla, AK Wasilla, AK -
2 3 C636 Ron Causa Ron Causa Wasilla, AK Wasilla, AK 1
3 12 697M Monte Soper Monte Soper Palmer, AK Palmer, AK 9
4 5 L642 Bob Lee Bob Lee Anchorage, AK Anchorage, AK 1
5 10 2511 Bill Ratliff Bill Ratliff Anchorage, AK Anchorage, AK 5
6 7 6799 Rick Nissen Rick Nissen Chugiak, AK Chugiak, AK 1
7 14 V662 Robert VanDenBerg Robert VanDenBerg Eagle River, AK Eagle River, AK 7
8 4 1716 Pat Cleveland Pat Cleveland Fairbanks, AK Fairbanks, AK -4
9 13 5X04 Maddy Turnbull Maddy Turnbull Wasilla, AK Wasilla, AK 4
10 2 611A Brenda Axtell Brenda Axtell Eagle River, AK Eagle River, AK -8
11 6 814X Jason Lewis Jason Lewis Wasilla, AK Wasilla, AK -5
12 8 N644 Joseph Nowell Joseph Nowell Fairbanks, AK Fairbanks, AK -4
13 9 696 Chris Padgett Chris Padgett Wasilla, AK Wasilla, AK -4
14 11 1710 Clark Rosencrans Clark Rosencrans Eagle River, AK Eagle River, AK -3
15 15 J645 Jim Von Bose Jim Von Bose Palmer, AK Palmer, AK -
16 16 3302 Trail Wills Trail Wills Wasilla, AK Wasilla, AK -
17 17 679W Tim Wilson Tim Wilson Anchorage, AK Anchorage, AK -

Alaska Army National Guard Sportsman

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 9 L651 Steve Lord Steve Lord Chugiak, AK Chugiak, AK 8
2 24 6027 Andy Ziegler Andy Ziegler Wasilla, AK Wasilla, AK 22
3 3 6375 Richard Bogan Richard Bogan Wasilla, AK Wasilla, AK -
4 11 1477 Michele Moya Michele Moya Anchorage, AK Anchorage, AK 7
5 2 K643 Jeffery Adolf Jeffery Adolf Wasilla, AK Wasilla, AK -3
6 17 C464 George Rosencrans George Rosencrans Eagle River, AK Eagle River, AK 11
7 21 2032 Dallas Wylie Dallas Wylie Wasilla, AK Wasilla, AK 14
8 15 666J John Postishek John Postishek Anchorage, AK Anchorage, AK 7
9 10 2006 Tim Mackie Tim Mackie Wasilla, AK Wasilla, AK 1
10 20 6114 Richard Wall Richard Wall Sterling, AK Sterling, AK 10
11 4 C649 Jeremy Copley Jeremy Copley Wasilla, AK Wasilla, AK -7
12 18 N617 Nathan Thornsley Nathan Thornsley Palmer, AK Palmer, AK 6
13 1 K642 Benjamin Adolf Benjamin Adolf Wasilla, AK Wasilla, AK -12
14 5 1973 Dave Goodmanson Dave Goodmanson Wasilla, AK Wasilla, AK -9
15 6 6306 Karl Greninger Karl Greninger Chugiak, AK Chugiak, AK -9
16 7 6487 David Hubbard David Hubbard Homer, AK Homer, AK -9
17 8 0X67 Charlie Johnnie Charlie Johnnie Soldotna, AK Soldotna, AK -9
18 12 A637 Alana Naatz Alana Naatz Chugiak, AK Chugiak, AK -6
19 13 H698 Harold Pigott Harold Pigott Wasilla, AK Wasilla, AK -6
20 14 1439 Fred Pollard Fred Pollard Soldotna, AK Soldotna, AK -6
21 16 2324 Justin Roland Justin Roland Anchorage, AK Anchorage, AK -5
22 19 2025 Jeramie Ubben Jeramie Ubben Wasilla, AK Wasilla, AK -3
23 22 671B Billie Ann Young Billie Ann Young Wasilla, AK Wasilla, AK -1
24 23 D671 David Young David Young Wasilla, AK Wasilla, AK -1

Trophy

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 1318 Michelle LaRose Michelle LaRose Wasilla, AK Wasilla, AK 5
2 3 2318 Amelia Dicks Amelia Dicks Chattanooga, TN Chattanooga, TN 1
3 4 2071 Jamie Gerow Jamie Gerow Kenai, AK Kenai, AK 1
4 7 2085 Kip Pursley Kip Pursley Anchorage, AK Anchorage, AK 3
5 5 2111 Larry Harper Larry Harper Anchorage, AK Anchorage, AK -
6 2 2321 Wayne DeVore Wayne DeVore Wasilla, AK Wasilla, AK -4
7 1 1235 Aaron Bruegger Aaron Bruegger Wasilla, AK Wasilla, AK -6

Motorcycle

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 13 912 Tim Proctor Tim Proctor Anchorage, AK Anchorage, AK 12
2 3 90 Jim Earnshaw Jim Earnshaw Eagle River, AK Eagle River, AK 1
3 9 631 Roy Rank Roy Rank Anchorage, AK Anchorage, AK 6
4 7 X20 Troy Lindemyer Troy Lindemyer Palmer, AK Palmer, AK 3
5 8 615 Craig "Buck" Otto Craig "Buck" Otto Anchorage, AK Anchorage, AK 3
6 4 371 Ron Hausker Ron Hausker Anchorage, AK Anchorage, AK -2
7 10 119 Jimi Trueblood Jimi Trueblood Anchorage, AK Anchorage, AK 3
8 5 907 Kyle Hoagland Kyle Hoagland Wasilla, AK Wasilla, AK -3
9 6 88 Johny Jones Johny Jones Anchorage, AK Anchorage, AK -3
10 12 63 Eddie Wildman Eddie Wildman Palmer, AK Palmer, AK 2
11 1 13 Jayson Buzby Jayson Buzby Anchorage, AK Anchorage, AK -10
12 2 X26 Colton Deason Colton Deason Palmer, AK Palmer, AK -10
13 11 660 John Ulen John Ulen Soldotna, AK Soldotna, AK -2

MTA Jr. Dragster

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 9 672 Cale Irvine Cale Irvine Anchorage, AK Anchorage, AK 8
2 5 6125 Eloise Blakemore Eloise Blakemore Wasilla, AK Wasilla, AK 3
3 8 615 Lyle Hausser Lyle Hausser Anchorage, AK Anchorage, AK 5
4 7 6149 William Green William Green Palmer, AK Palmer, AK 3
5 1 J011 Roland Almon Roland Almon Wasilla, AK Wasilla, AK -4
6 4 6113 Isabella Aure Isabella Aure Wasilla, AK Wasilla, AK -2
7 14 626 Shelby Roy Shelby Roy Seward, AK Seward, AK 7
8 13 6127 Madison Quintieri Madison Quintieri Anchorage, AK Anchorage, AK 5
9 12 6167 Braiden Owen Braiden Owen Palmer, AK Palmer, AK 3
10 10 29JR Rodney Koenig Jr. Rodney Koenig Jr. Fairbanks, AK Fairbanks, AK -
11 16 6475 Sierra Walkins Sierra Walkins Anchorage, AK Anchorage, AK 5
12 6 16 Cy Cork Cy Cork Wasilla, AK Wasilla, AK -6
13 15 627 Riley Soper Riley Soper Palmer, AK Palmer, AK 2
14 2 6013 Abbagail Aure Abbagail Aure Wasilla, AK Wasilla, AK -12
15 3 6208 Benjamin Aure Benjamin Aure Wasilla, AK Wasilla, AK -12
16 11 6364 Teddy Maynor Teddy Maynor Palmer, AK Palmer, AK -5