Alaska Raceway Park

Agens Atuo
Alaska Waste
Anchorage Chrylser
CC Auto Care
Coke Alaska
Diversified Tire
IGP
MTA
Sopers Concrete
Spinal Clinic
Start and Sound
Surface Works
Tesoro
Trailer Craft
UHP
Valley Block  Concrete
Vulcan Towing
Yukon Equip
Batteries Plus
Rock Auto-Alaska
Diesel Garage Media
Alaska Army National Guard
PASSA
TriJet Manufacturing
Advance Auto Parts Challenge - Winner

6/20/2021 - Alaska Raceway Park

Palmer, AK

Modern Touch Restoration Father's Day Top Eliminator & Points / *LOLETC

2nd race in the Land of the Leaders ET Challenge Series

The Green Light Grill, Nitro Java and the High Octane Lounge will be open, as well as the gift shop with the latest ARP Swag. The spectator parking lot is free with admission. Spectator fence parking is available for a small fee, but no overnight parking. Free camping in the regular spectator lot.

Event Classes
Top Eliminator, Super Pro, Pro, Alaska Army National Guard Sportsman, Trophy, Motorcycle, MTA Jr. Dragster, Test & Tune

Admission:
$15 adult
$12 seniors & military
$10 youth 11-15
FREE children age 10 and under

The rundown:
9 a.m. Pit opens
10 a.m. Spectator gates open
11 a.m. test and tune
Noon Qualifying starts, test and tune between qualifying rounds
1:45 p.m. Driver’s meeting
2 p.m. Race Eliminations
5 p.m. Races end (Time is approximate depending on number of cars and track clean ups)

Classes

  • Top Eliminator7 entries
  • Super Pro8 entries
  • PASSA Pro ET12 entries
  • Alaska Army National Guard Sportsman19 entries
  • Trophy
  • Motorcycle12 entries
  • MTA Jr. Dragster15 entries
  • Test & Tune

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Top Eliminator

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 600B Willie Brown Willie Brown Anchorage, AK Anchorage, AK 2
2 1 81 Brian Aszmus Brian Aszmus Anchorage, AK Anchorage, AK -1
3 4 8X22 Mike Connor Mike Connor Willow, AK Willow, AK 1
4 7 AX17 Nathan Thornsley Nathan Thornsley Palmer, AK Palmer, AK 3
5 2 0599 Ralph Beitter Ralph Beitter Anchorage, AK Anchorage, AK -3
6 5 642 Scott Granus Scott Granus Palmer, AK Palmer, AK -1
7 6 1969 Robbie Huck Robbie Huck Eagle River, AK Eagle River, AK -1

Super Pro

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 7477 Mike Mihalka Mike Mihalka Anchorage, AK Anchorage, AK 3
2 7 G632 Michael Ginnett Michael Ginnett Anchorage, AK Anchorage, AK 5
3 1 1058 Alicia Mayo Alicia Mayo Fairbanks, AK Fairbanks, AK -2
4 6 M628 Mike Quintieri Mike Quintieri Anchorage, AK Anchorage, AK 2
5 5 A670 Greg Thornsley Greg Thornsley Palmer, AK Palmer, AK -
6 3 658G Bobby Gordon Bobby Gordon Anchorage, AK Anchorage, AK -3
7 2 C665 Curt Crocker Curt Crocker Anchorage, AK Anchorage, AK -5
8 8 H643 Wade Howe Wade Howe Anchorage, AK Anchorage, AK -

PASSA Pro ET

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 L642 Bob Lee Bob Lee Anchorage, AK Anchorage, AK 6
2 3 666J Bill Ratliff Bill Ratliff Anchorage, AK Anchorage, AK 1
3 8 1710 Clark Rosencrans Clark Rosencrans Eagle River, AK Eagle River, AK 5
4 10 J645 Jim Von Bose Jim Von Bose Palmer, AK Palmer, AK 6
5 5 5X04 Maddy Turnbull Maddy Turnbull Wasilla, AK Wasilla, AK -
6 12 611A Brenda Axtell Brenda Axtell Eagle River, AK Eagle River, AK 6
7 1 A683 John Aure John Aure Wasilla, AK Wasilla, AK -6
8 4 1212 Rich Washer Rich Washer Palmer, AK Palmer, AK -4
9 2 C636 Ron Causa Ron Causa Wasilla, AK Wasilla, AK -7
10 11 N644 Joseph Nowell Joseph Nowell Fairbanks, AK Fairbanks, AK 1
11 9 6799 Rick Nissen Rick Nissen Chugiak, AK Chugiak, AK -2
12 6 697M Monte Soper Monte Soper Palmer, AK Palmer, AK -6

Alaska Army National Guard Sportsman

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 14 N624 Alex Van Nice Alex Van Nice Wasilla, AK Wasilla, AK 13
2 8 0X67 Charlie Johnnie Charlie Johnnie Soldotna, AK Soldotna, AK 6
3 3 6375 Richard Bogan Richard Bogan Wasilla, AK Wasilla, AK -
4 5 675 Ben Davis Ben Davis Chugiak, AK Chugiak, AK 1
5 12 666J John Postishek John Postishek Anchorage, AK Anchorage, AK 7
6 17 671B Billie Ann Young Billie Ann Young Wasilla, AK Wasilla, AK 11
7 19 699 Toma Gillen Toma Gillen Wasilla, AK Wasilla, AK 12
8 11 H698 Harold Pigott Harold Pigott Wasilla, AK Wasilla, AK 3
9 7 6306 Karl Greninger Karl Greninger Chugiak, AK Chugiak, AK -2
10 4 C649 Jeremy Copley Jeremy Copley Wasilla, AK Wasilla, AK -6
11 1 K642 Benjamin Adolf Benjamin Adolf Wasilla, AK Wasilla, AK -10
12 15 6114 Richard Wall Richard Wall Sterling, AK Sterling, AK 3
13 13 N617 Nathan Thornsley Nathan Thornsley Palmer, AK Palmer, AK -
14 2 K643 Jeffery Adolf Jeffery Adolf Wasilla, AK Wasilla, AK -12
15 9 L651 Steve Lord Steve Lord Chugiak, AK Chugiak, AK -6
16 10 A637 Alana Naatz Alana Naatz Chugiak, AK Chugiak, AK -6
17 18 D671 David Young David Young Wasilla, AK Wasilla, AK 1
18 16 2032 Dallas Wylie Dallas Wylie Wasilla, AK Wasilla, AK -2
19 6 1973 Dave Goodmanson Dave Goodmanson Wasilla, AK Wasilla, AK -13

Motorcycle

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 13 Jayson Buzby Jayson Buzby Anchorage, AK Anchorage, AK -
2 6 88 Johny Jones Johny Jones Anchorage, AK Anchorage, AK 4
3 4 371 Ron Hausker Ron Hausker Anchorage, AK Anchorage, AK 1
4 9 912 Tim Proctor Tim Proctor Anchorage, AK Anchorage, AK 5
5 5 907 Kyle Hoagland Kyle Hoagland Wasilla, AK Wasilla, AK -
6 7 X20 Troy Lindemyer Troy Lindemyer Palmer, AK Palmer, AK 1
7 11 119 Jimi Trueblood Jimi Trueblood Anchorage, AK Anchorage, AK 4
8 10 631 Roy Rank Roy Rank Anchorage, AK Anchorage, AK 2
9 12 660 John Ulen John Ulen Soldotna, AK Soldotna, AK 3
10 8 615 Craig "Buck" Otto Craig "Buck" Otto Anchorage, AK Anchorage, AK -2
11 3 90 Jim Earnshaw Jim Earnshaw Eagle River, AK Eagle River, AK -8
12 2 904 David Duclos David Duclos Anchorage, AK Anchorage, AK -10

MTA Jr. Dragster

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 9 672 Cale Irvine Cale Irvine Anchorage, AK Anchorage, AK 8
2 14 627 Riley Soper Riley Soper Palmer, AK Palmer, AK 12
3 1 J011 Roland Almon Roland Almon Wasilla, AK Wasilla, AK -2
4 7 6149 William Green William Green Palmer, AK Palmer, AK 3
5 8 615 Lyle Hausser Lyle Hausser Anchorage, AK Anchorage, AK 3
6 10 29JR Rodney Koenig Jr. Rodney Koenig Jr. Fairbanks, AK Fairbanks, AK 4
7 4 6113 Isabella Aure Isabella Aure Wasilla, AK Wasilla, AK -3
8 12 6167 Braiden Owen Braiden Owen Palmer, AK Palmer, AK 4
9 15 6475 Sierra Walkins Sierra Walkins Anchorage, AK Anchorage, AK 6
10 13 6127 Madison Quintieri Madison Quintieri Anchorage, AK Anchorage, AK 3
11 6 16 Cy Cork Cy Cork Wasilla, AK Wasilla, AK -5
12 3 6208 Benjamin Aure Benjamin Aure Wasilla, AK Wasilla, AK -9
13 11 6364 Teddy Maynor Teddy Maynor Palmer, AK Palmer, AK -2
14 2 6013 Abbagail Aure Abbagail Aure Wasilla, AK Wasilla, AK -12
15 5 325X Eloise Blakemore Eloise Blakemore Wasilla, AK Wasilla, AK -10