Alaska Raceway Park

Agens Atuo
Alaska Waste
Anchorage Chrylser
CC Auto Care
Coke Alaska
Diversified Tire
IGP
MTA
Sopers Concrete
Spinal Clinic
Start and Sound
Surface Works
Tesoro
Trailer Craft
UHP
Valley Block  Concrete
Vulcan Towing
Yukon Equip
Batteries Plus
Rock Auto-Alaska
Diesel Garage Media
Alaska Army National Guard
PASSA
TriJet Manufacturing
Advance Auto Parts Challenge - Winner

6/13/2021 - Alaska Raceway Park

Palmer, AK

Military Appreciation Points Day

Full day of drag racing, plus special pyrotechnic event with Mr. Dizzy!

The Green Light Grill, Nitro Java and the High Octane Lounge will be open, as well as the gift shop with the latest ARP Swag. The spectator parking lot is free with admission. Spectator fence parking is available for a small fee, but no overnight parking. Free camping in the regular spectator lot.

Event Classes
Super Pro, Pro, Alaska Army National Guard Sportsman, Trophy, Motorcycle, MTA Jr. Dragster, Test & Tune

Admission:
$15 adult
$12 seniors & military
$10 youth 11-15
FREE children age 10 and under

The rundown:
9 a.m. Pit opens
10 a.m. Spectator gates open
11 a.m. test and tune
Noon Qualifying starts, test and tune between qualifying rounds
1:45 p.m. Driver’s meeting
2 p.m. Race Eliminations
5 p.m. Races end (Time is approximate depending on number of cars and track clean ups)

Classes

  • Super Pro7 entries
  • PASSA Pro ET14 entries
  • Alaska Army National Guard Sportsman19 entries
  • Trophy5 entries
  • Motorcycle11 entries
  • MTA Jr. Dragster13 entries
  • Test & Tune
  • Diesel4 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Super Pro

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 M628 Mike Quintieri Mike Quintieri Anchorage, AK Anchorage, AK -
2 4 A670 Greg Thornsley Greg Thornsley Palmer, AK Palmer, AK 2
3 5 N617 Nathan Thornsley Nathan Thornsley Palmer, AK Palmer, AK 2
4 6 7477 Mike Mihalka Mike Mihalka Anchorage, AK Anchorage, AK 2
5 7 658G Bobby Gordon Bobby Gordon Anchorage, AK Anchorage, AK 2
6 3 G632 Michael Ginnett Michael Ginnett Anchorage, AK Anchorage, AK -3
7 2 C665 Curt Crocker Curt Crocker Anchorage, AK Anchorage, AK -5

PASSA Pro ET

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 12 697M Monte Soper Monte Soper Palmer, AK Palmer, AK 11
2 5 611A Brenda Axtell Brenda Axtell Eagle River, AK Eagle River, AK 3
3 9 6799 Rick Nissen Rick Nissen Chugiak, AK Chugiak, AK 6
4 2 A683 John Aure John Aure Wasilla, AK Wasilla, AK -2
5 13 V662 Robert VanDenBerg Robert VanDenBerg Eagle River, AK Eagle River, AK 8
6 11 1710 Clark Rosencrans Clark Rosencrans Eagle River, AK Eagle River, AK 5
7 6 C636 Ron Causa Ron Causa Wasilla, AK Wasilla, AK -1
8 7 297 JJ Jackinsky JJ Jackinsky Kasilof, AK Kasilof, AK -1
9 8 L642 Bob Lee Bob Lee Anchorage, AK Anchorage, AK -1
10 1 N644 Joseph Nowell Joseph Nowell Fairbanks, AK Fairbanks, AK -9
11 10 666J Bill Ratliff Bill Ratliff Anchorage, AK Anchorage, AK -1
12 3 T685 Spike T Spike T Palmer, AK Palmer, AK -9
13 14 J645 Jim Von Bose Jim Von Bose Palmer, AK Palmer, AK 1
14 4 961W Steve Wisniewski Steve Wisniewski Chugiak, AK Chugiak, AK -10

Alaska Army National Guard Sportsman

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 8 C649 Jeremy Copley Jeremy Copley Wasilla, AK Wasilla, AK 7
2 7 6306 Karl Greninger Karl Greninger Chugiak, AK Chugiak, AK 5
3 15 N624 Alex Van Nice Alex Van Nice Wasilla, AK Wasilla, AK 12
4 9 A637 Alana Naatz Alana Naatz Chugiak, AK Chugiak, AK 5
5 5 6114 Richard Wall Richard Wall Sterling, AK Sterling, AK -
6 1 K642 Benjamin Adolf Benjamin Adolf Wasilla, AK Wasilla, AK -5
7 13 H698 Harold Pigott Harold Pigott Wasilla, AK Wasilla, AK 6
8 2 N617 Nathan Thornsley Nathan Thornsley Palmer, AK Palmer, AK -6
9 12 6375 Richard Bogan Richard Bogan Wasilla, AK Wasilla, AK 3
10 10 L651 Steve Lord Steve Lord Chugiak, AK Chugiak, AK -
11 6 K643 Jeffery Adolf Jeffery Adolf Wasilla, AK Wasilla, AK -5
12 4 D671 David Young David Young Wasilla, AK Wasilla, AK -8
13 18 675 Ben Davis Ben Davis Chugiak, AK Chugiak, AK 5
14 11 1973 Dave Goodmanson Dave Goodmanson Wasilla, AK Wasilla, AK -3
15 16 2032 Dallas Wylie Dallas Wylie Wasilla, AK Wasilla, AK 1
16 3 699 Toma Gillen Toma Gillen Wasilla, AK Wasilla, AK -13
17 17 A679 Louie Amundson Louie Amundson Eagle River, AK Eagle River, AK -
18 14 6487 David Hubbard David Hubbard Homer, AK Homer, AK -4
19 19 671B Billie Ann Young Billie Ann Young Wasilla, AK Wasilla, AK -

Trophy

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 2085 Kip Pursley Kip Pursley Anchorage, AK Anchorage, AK 4
2 4 1318 Michelle LaRose Michelle LaRose Wasilla, AK Wasilla, AK 2
3 1 814X Jason Lewis Jason Lewis Wasilla, AK Wasilla, AK -2
4 2 2313 Eric Schisler Eric Schisler Anchorage, AK Anchorage, AK -2
5 3 2025 Jeramie Ubben Jeramie Ubben Wasilla, AK Wasilla, AK -2

Motorcycle

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 9 631 Roy Rank Roy Rank Anchorage, AK Anchorage, AK 8
2 7 615 Craig "Buck" Otto Craig "Buck" Otto Anchorage, AK Anchorage, AK 5
3 11 660 John Ulen John Ulen Soldotna, AK Soldotna, AK 8
4 5 88 Johny Jones Johny Jones Anchorage, AK Anchorage, AK 1
5 6 X20 Troy Lindemyer Troy Lindemyer Palmer, AK Palmer, AK 1
6 2 90 Jim Earnshaw Jim Earnshaw Eagle River, AK Eagle River, AK -4
7 1 13 Jayson Buzby Jayson Buzby Anchorage, AK Anchorage, AK -6
8 3 371 Ron Hausker Ron Hausker Anchorage, AK Anchorage, AK -5
9 4 907 Kyle Hoagland Kyle Hoagland Wasilla, AK Wasilla, AK -5
10 8 912 Tim Proctor Tim Proctor Anchorage, AK Anchorage, AK -2
11 10 119 Jimi Trueblood Jimi Trueblood Anchorage, AK Anchorage, AK -1

MTA Jr. Dragster

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 6167 Braiden Owen Braiden Owen Palmer, AK Palmer, AK 3
2 6 627 Riley Soper Riley Soper Palmer, AK Palmer, AK 4
3 2 626 Shelby Roy Shelby Roy Seward, AK Seward, AK -1
4 1 672 Cale Irvine Cale Irvine Anchorage, AK Anchorage, AK -3
5 5 16 Cy Cork Cy Cork Wasilla, AK Wasilla, AK -
6 9 6013 Abbagail Aure Abbagail Aure Wasilla, AK Wasilla, AK 3
7 13 6113 Isabella Aure Isabella Aure Wasilla, AK Wasilla, AK 6
8 11 6125 Eloise Blakemore Eloise Blakemore Wasilla, AK Wasilla, AK 3
9 3 6475 Sierra Walkins Sierra Walkins Anchorage, AK Anchorage, AK -6
10 12 6127 Madison Quintieri Madison Quintieri Anchorage, AK Anchorage, AK 2
11 8 29JR Rodney Koenig Jr. Rodney Koenig Jr. Fairbanks, AK Fairbanks, AK -3
12 10 6364 Teddy Maynor Teddy Maynor Palmer, AK Palmer, AK -2
13 7 6208 Benjamin Aure Benjamin Aure Wasilla, AK Wasilla, AK -6

Diesel

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 2192 James Walkins James Walkins Anchorage, AK Anchorage, AK 2
2 4 2312 Anna Bell Anna Bell Palmer, AK Palmer, AK 2
3 2 2311 Tyler Hall Tyler Hall Wasilla, AK Wasilla, AK -1
4 1 2194 Robert Wright Robert Wright Wasilla, AK Wasilla, AK -3