Alaska Raceway Park

Agens Atuo
Alaska Waste
Anchorage Chrylser
CC Auto Care
Coke Alaska
Diversified Tire
IGP
MTA
Sopers Concrete
Spinal Clinic
Start and Sound
Surface Works
Tesoro
Trailer Craft
UHP
Valley Block  Concrete
Vulcan Towing
Yukon Equip
Batteries Plus
Rock Auto-Alaska
Diesel Garage Media
Alaska Army National Guard
PASSA
TriJet Manufacturing
Advance Auto Parts Challenge - Winner

5/30/2021 - Alaska Raceway Park

Palmer, AK

Anchorage Chrysler Dodge Jeep Ram Memorial Day Top Eliminator and Points / *LOLETC

1st race in the Land of the Leaders ET Challenge Series

The Green Light Grill, Nitro Java and the High Octane Lounge will be open, as well as the gift shop with the latest ARP Swag. The spectator parking lot is free with admission. Spectator fence parking is available for a small fee, but no overnight parking. Free camping in the regular spectator lot.

Event Classes
Top Eliminator, Super Pro, Pro, Alaska Army National Guard Sportsman, Trophy, Motorcycle, MTA Jr. Dragster, Test & Tune

Admission:
$15 adult
$12 seniors & military
$10 youth 11-15
FREE children age 10 and under

The rundown:
9 a.m. Pit opens
10 a.m. Spectator gates open
11 a.m. test and tune
Noon Qualifying starts, test and tune between qualifying rounds
1:45 p.m. Driver’s meeting
2 p.m. Race Eliminations
5 p.m. Races end (Time is approximate depending on number of cars and track clean ups)

Classes

  • Top Eliminator5 entries
  • Super Pro9 entries
  • PASSA Pro ET13 entries
  • Alaska Army National Guard Sportsman18 entries
  • Trophy4 entries
  • Motorcycle10 entries
  • MTA Jr. Dragster16 entries
  • Test & Tune

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Top Eliminator

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 600B Willie Brown Willie Brown Anchorage, AK Anchorage, AK 2
2 1 81 Brian Aszmus Brian Aszmus Anchorage, AK Anchorage, AK -1
3 2 0599 Ralph Beitter Ralph Beitter Anchorage, AK Anchorage, AK -1
4 4 H677 Phil Hubbard Phil Hubbard Wasilla, AK Wasilla, AK -
5 5 N617 Nathan Thornsley Nathan Thornsley Palmer, AK Palmer, AK -

Super Pro

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 9 A670 Greg Thornsley Greg Thornsley Palmer, AK Palmer, AK 8
2 2 C665 Curt Crocker Curt Crocker Anchorage, AK Anchorage, AK -
3 1 G632 Michael Ginnett Michael Ginnett Anchorage, AK Anchorage, AK -2
4 4 M692 Mark Eslinger Mark Eslinger Wasilla, AK Wasilla, AK -
5 3 M628 Mike Quintieri Mike Quintieri Anchorage, AK Anchorage, AK -2
6 6 658G Bobby Gordon Bobby Gordon Anchorage, AK Anchorage, AK -
7 7 1443 Rory Hausser Rory Hausser Anchorage, AK Anchorage, AK -
8 8 H643 Wade Howe Wade Howe Anchorage, AK Anchorage, AK -
9 5 1058 Alicia Mayo Alicia Mayo Fairbanks, AK Fairbanks, AK -4

PASSA Pro ET

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 9 M505 Robin Stenvik Robin Stenvik Fairbanks, AK Fairbanks, AK 8
2 5 6799 Rick Nissen Rick Nissen Chugiak, AK Chugiak, AK 3
3 13 V662 Robert VanDenBerg Robert VanDenBerg Eagle River, AK Eagle River, AK 10
4 8 697M Monte Soper Monte Soper Palmer, AK Palmer, AK 4
5 12 614V Clint Van Noy Clint Van Noy Anchorage, AK Anchorage, AK 7
6 1 A683 John Aure John Aure Wasilla, AK Wasilla, AK -5
7 2 611A Brenda Axtell Brenda Axtell Eagle River, AK Eagle River, AK -5
8 6 N644 Joseph Nowell Joseph Nowell Fairbanks, AK Fairbanks, AK -2
9 4 L642 Bob Lee Bob Lee Anchorage, AK Anchorage, AK -5
10 11 5X04 Maddy Turnbull Maddy Turnbull Wasilla, AK Wasilla, AK 1
11 10 T685 Spike T Spike T Palmer, AK Palmer, AK -1
12 7 666J Bill Ratliff Bill Ratliff Anchorage, AK Anchorage, AK -5
13 3 C636 Ron Causa Ron Causa Wasilla, AK Wasilla, AK -10

Alaska Army National Guard Sportsman

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 13 N617 Nathan Thornsley Nathan Thornsley Palmer, AK Palmer, AK 12
2 16 2032 Dallas Wylie Dallas Wylie Wasilla, AK Wasilla, AK 14
3 4 C649 Jeremy Copley Jeremy Copley Wasilla, AK Wasilla, AK 1
4 7 6245 Karl Greninger Karl Greninger Chugiak, AK Chugiak, AK 3
5 10 A637 Alana Naatz Alana Naatz Chugiak, AK Chugiak, AK 5
6 9 L651 Steve Lord Steve Lord Chugiak, AK Chugiak, AK 3
7 8 0X67 Charlie Johnnie Charlie Johnnie Soldotna, AK Soldotna, AK 1
8 15 6114 Richard Wall Richard Wall Sterling, AK Sterling, AK 7
9 5 0675 Ben Davis Ben Davis Chugiak, AK Chugiak, AK -4
10 11 0604 Thad Phillips Thad Phillips Palmer, AK Palmer, AK 1
11 1 K643 Jeffery Adolf Jeffery Adolf Wasilla, AK Wasilla, AK -10
12 6 0699 Toma Gillen Toma Gillen Wasilla, AK Wasilla, AK -6
13 14 N624 Alex Van Nice Alex Van Nice Wasilla, AK Wasilla, AK 1
14 3 6375 Richard Bogan Richard Bogan Wasilla, AK Wasilla, AK -11
15 12 1439 Fred Pollard Fred Pollard Soldotna, AK Soldotna, AK -3
16 18 D671 David Young David Young Wasilla, AK Wasilla, AK 2
17 2 A679 Louie Amundson Louie Amundson Eagle River, AK Eagle River, AK -15
18 17 671B Billie Ann Young Billie Ann Young Wasilla, AK Wasilla, AK -1

Trophy

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 016V Josh Holt Josh Holt Webster, SD Webster, SD -
2 3 2221 Brendan Shanahan Brendan Shanahan Soldotna, AK Soldotna, AK 1
3 2 814X Jason Lewis Jason Lewis Wasilla, AK Wasilla, AK -1
4 4 2200 Calvin Williams Calvin Williams Soldotna, AK Soldotna, AK -

Motorcycle

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 88 Johny Jones Johny Jones Anchorage, AK Anchorage, AK 5
2 1 13 Jayson Buzby Jayson Buzby Anchorage, AK Anchorage, AK -1
3 8 631 Roy Rank Roy Rank Anchorage, AK Anchorage, AK 5
4 7 X20 Troy Lindemyer Troy Lindemyer Palmer, AK Palmer, AK 3
5 2 119 Jimi Trueblood Jimi Trueblood Anchorage, AK Anchorage, AK -3
6 3 90 Jim Earnshaw Jim Earnshaw Eagle River, AK Eagle River, AK -3
7 10 371 Ron Hausker Ron Hausker Anchorage, AK Anchorage, AK 3
8 5 615 Craig "Buck" Otto Craig "Buck" Otto Anchorage, AK Anchorage, AK -3
9 4 912 Tim Proctor Tim Proctor Anchorage, AK Anchorage, AK -5
10 9 660 John Ulen John Ulen Soldotna, AK Soldotna, AK -1

MTA Jr. Dragster

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 14 0626 Shelby Roy Shelby Roy Seward, AK Seward, AK 13
2 3 6208 Benjamin Aure Benjamin Aure Wasilla, AK Wasilla, AK 1
3 1 0J11 Roland Almon Roland Almon Wasilla, AK Wasilla, AK -2
4 15 0627 Riley Soper Riley Soper Palmer, AK Palmer, AK 11
5 4 6113 Isabella Aure Isabella Aure Wasilla, AK Wasilla, AK -1
6 9 0672 Cale Irvine Cale Irvine Anchorage, AK Anchorage, AK 3
7 16 6475 Sierra Walkins Sierra Walkins Anchorage, AK Anchorage, AK 9
8 12 6167 Braiden Owen Braiden Owen Palmer, AK Palmer, AK 4
9 5 325X Eloise Blakemore Eloise Blakemore Wasilla, AK Wasilla, AK -4
10 8 0615 Lyle Hausser Lyle Hausser Anchorage, AK Anchorage, AK -2
11 7 6149 William Green William Green Palmer, AK Palmer, AK -4
12 13 6127 Madison Quintieri Madison Quintieri Anchorage, AK Anchorage, AK 1
13 11 6364 Teddy Maynor Teddy Maynor Palmer, AK Palmer, AK -2
14 10 29JR Rodney Koenig Jr. Rodney Koenig Jr. Fairbanks, AK Fairbanks, AK -4
15 2 6013 Abbagail Aure Abbagail Aure Wasilla, AK Wasilla, AK -13
16 6 0016 Cy Cork Cy Cork Wasilla, AK Wasilla, AK -10