Alaska Raceway Park

Agens Atuo
Alaska Waste
Anchorage Chrylser
CC Auto Care
Coke Alaska
MTA
Sopers Concrete
Spinal Clinic
Start and Sound
Surface Works
Trailer Craft
UHP
Valley Block  Concrete
Vulcan Towing
Yukon Equip
Batteries Plus
Rock Auto-Alaska
Diesel Garage Media
Alaska Army National Guard
PASSA
TriJet Manufacturing
Alyeska Tire
FloRacing - Alaska Raceway Park
Club 1320
9/6/2020 - Alaska Raceway Park

9/6/2020 - Alaska Raceway Park

Palmer, AK

Labor Day unday Top Eliminator & Points

Alaska Raceway Park drag strip points races all day! Spectator gate opens at 10 a.m.

The Green Light Grill, Nitro Java and the High Octane Lounge will be open, as well as the gift shop with the latest ARP Swag. The spectator parking lot is free with admission. Spectator fence parking is available for a small fee, but no overnight parking. Free camping in the regular spectator lot.

Event Classes
Top Eliminator, Super Pro, Pro, Sportsman, Trophy, Motorcycle, Jr. Dragster, Test & Tune

Admission:
$15 adult
$12 seniors & military
$10 youth 11-15
FREE children age 10 and under

The rundown:
10 a.m. Gates open
11 a.m. test and tune
Noon Qualifying starts, test and tune between qualifying rounds
1:45 p.m. Driver’s meeting
2 p.m. Race Eliminations
5 p.m. Races end (Time is approximate depending on number of cars and track clean ups)

Classes

  • old Top Eliminator5 entries
  • old Super Pro11 entries
  • old Pro ET19 entries
  • old Sportsman23 entries
  • old Trophy10 entries
  • old Motorcycle9 entries
  • old MTA Jr. Dragster14 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

old Top Eliminator

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 6X67 Chris Richards Chris Richards 4
2 1 81 Brian Aszmus Brian Aszmus Anchorage, AK Anchorage, AK -1
3 3 6767 Scott Granus Scott Granus Palmer, AK Palmer, AK -
4 4 M628 Mike Quintieri Mike Quintieri Anchorage, AK Anchorage, AK -
5 2 0599 Ralph Beitter Ralph Beitter Anchorage, AK Anchorage, AK -3

old Super Pro

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 11 N617 Nathan Thornsley Nathan Thornsley Palmer, AK Palmer, AK 10
2 7 7477 Mike Mihalka Mike Mihalka Anchorage, AK Anchorage, AK 5
3 2 A683 John Aure John Aure Wasilla, AK Wasilla, AK -1
4 5 H643 Wade Howe Wade Howe Anchorage, AK Anchorage, AK 1
5 1 X632 David Arbuckle David Arbuckle Anchorage, AK Anchorage, AK -4
6 6 1058 Alicia Mayo Alicia Mayo Fairbanks, AK Fairbanks, AK -
7 4 M692 Mark Eslinger Mark Eslinger Wasilla, AK Wasilla, AK -3
8 10 A670 Greg Thornsley Greg Thornsley Palmer, AK Palmer, AK 2
9 8 M628 Mike Quintieri Mike Quintieri Anchorage, AK Anchorage, AK -1
10 3 6X65 Curt Crocker Curt Crocker Anchorage, AK Anchorage, AK -7
11 9 B676 Robert Suders Robert Suders Wasilla, AK Wasilla, AK -2

old Pro ET

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 16 V662 Robert VanDenBerg Robert VanDenBerg Eagle River, AK Eagle River, AK 15
2 5 2004 Dan James Dan James Delta Junction, AK Delta Junction, AK 3
3 14 T685 Spike T Spike T Palmer, AK Palmer, AK 11
4 8 6799 Rick Nissen Rick Nissen Chugiak, AK Chugiak, AK 4
5 1 A683 John Aure John Aure Wasilla, AK Wasilla, AK -4
6 15 5X04 Maddy Turnbull Maddy Turnbull Wasilla, AK Wasilla, AK 9
7 11 JX40 John Postishek John Postishek Anchorage, AK Anchorage, AK 4
8 12 697M Monte Soper Monte Soper Palmer, AK Palmer, AK 4
9 10 1876 Dan Perry Dan Perry Wasilla, AK Wasilla, AK 1
10 13 2102 Robin Stenvik Robin Stenvik Fairbanks, AK Fairbanks, AK 3
11 9 Q453 Joseph Nowell Joseph Nowell Fairbanks, AK Fairbanks, AK -2
12 3 C653 Beth Claiborne Beth Claiborne Palmer, AK Palmer, AK -9
13 7 L642 Bob Lee Bob Lee Anchorage, AK Anchorage, AK -6
14 18 W639 Tom Washer Tom Washer Palmer, AK Palmer, AK 4
15 17 2125 Rich Washer Rich Washer Palmer, AK Palmer, AK 2
16 6 J684 Charlie Johnnie Charlie Johnnie Soldotna, AK Soldotna, AK -10
17 4 1X15 Jerry Harris Jerry Harris Anchorage, AK Anchorage, AK -13
18 2 C636 Ron Causa Ron Causa Wasilla, AK Wasilla, AK -16
19 19 691W Steve Wisniewski Steve Wisniewski Chugiak, AK Chugiak, AK -

old Sportsman

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 99XX Jeremy Copley Jeremy Copley Wasilla, AK Wasilla, AK 4
2 18 N624 Alex Van Nice Alex Van Nice Wasilla, AK Wasilla, AK 16
3 16 1X17 Nathan Thornsley Nathan Thornsley Palmer, AK Palmer, AK 13
4 9 6245 Karl Greninger Karl Greninger Chugiak, AK Chugiak, AK 5
5 13 M682 John Matthews John Matthews Wasilla, AK Wasilla, AK 8
6 2 K643 Jeffery Adolf Jeffery Adolf Wasilla, AK Wasilla, AK -4
7 10 2020 Kyle Hoagland Kyle Hoagland Wasilla, AK Wasilla, AK 3
8 14 0409 Michael McRae Michael McRae Wasilla, AK Wasilla, AK 6
9 8 2083 Toma Gillen Toma Gillen Wasilla, AK Wasilla, AK -1
10 23 2015 Andy Ziegler Andy Ziegler Wasilla, AK Wasilla, AK 13
11 19 6114 Richard Wall Richard Wall Sterling, AK Sterling, AK 8
12 20 1071 John Woods John Woods Anchorage, AK Anchorage, AK 8
13 11 L651 Steve Lord Steve Lord Chugiak, AK Chugiak, AK -2
14 15 2151 Alana Naatz Alana Naatz Chugiak, AK Chugiak, AK 1
15 22 671B Billie Ann Young Billie Ann Young Wasilla, AK Wasilla, AK 7
16 1 K642 Benjamin Adolf Benjamin Adolf Wasilla, AK Wasilla, AK -15
17 6 675 Ben Davis Ben Davis Chugiak, AK Chugiak, AK -11
18 21 2032 Dallas Wylie Dallas Wylie Wasilla, AK Wasilla, AK 3
19 3 A679 Louie Amundson Louie Amundson Eagle River, AK Eagle River, AK -16
20 4 6375 Richard Bogan Richard Bogan Wasilla, AK Wasilla, AK -16
21 7 2008 Steffen Frommer Steffen Frommer Wasilla, AK Wasilla, AK -14
22 17 Q172 Ken Triplett Ken Triplett Anchorage, AK Anchorage, AK -5
23 12 2006 Tim Mackie Tim Mackie Wasilla, AK Wasilla, AK -11

old Trophy

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 2011 Jason Lewis Jason Lewis Wasilla, AK Wasilla, AK 4
2 7 2026 Mark Matthews Mark Matthews Wasilla, AK Wasilla, AK 5
3 8 2087 Dave Stricklan Dave Stricklan Wasilla, AK Wasilla, AK 5
4 4 1318 Michelle LaRose Michelle LaRose Wasilla, AK Wasilla, AK -
5 6 M682 John Matthews John Matthews Wasilla, AK Wasilla, AK 1
6 9 691W Steve Wisniewski Steve Wisniewski Chugiak, AK Chugiak, AK 3
7 2 2071 Jamie Gerow Jamie Gerow Kenai, AK Kenai, AK -5
8 1 4X29 Cristin Frizell Cristin Frizell North Pole, AK North Pole, AK -7
9 3 1443 Rory Hausser Rory Hausser Anchorage, AK Anchorage, AK -6
10 10 2170 David Young David Young Wasilla, AK Wasilla, AK -

old Motorcycle

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 13 Jayson Buzby Jayson Buzby Anchorage, AK Anchorage, AK 1
2 4 B371 Ron Hausker Ron Hausker Anchorage, AK Anchorage, AK 2
3 3 90 Jim Earnshaw Jim Earnshaw Eagle River, AK Eagle River, AK -
4 7 B055 Roy Rank Roy Rank Anchorage, AK Anchorage, AK 3
5 6 B912 Tim Proctor Tim Proctor Anchorage, AK Anchorage, AK 1
6 1 B747 Jordan Adams Jordan Adams Anchorage, AK Anchorage, AK -5
7 9 B660 John Ulen John Ulen Soldotna, AK Soldotna, AK 2
8 5 S1 Brandon Huck Brandon Huck Eagle River, AK Eagle River, AK -3
9 8 B119 Jimi Trueblood Jimi Trueblood Anchorage, AK Anchorage, AK -1

old MTA Jr. Dragster

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 8 672 Cale Irvine Cale Irvine Anchorage, AK Anchorage, AK 7
2 12 626 Shelby Roy Shelby Roy Seward, AK Seward, AK 10
3 3 6208 Benjamin Aure Benjamin Aure Wasilla, AK Wasilla, AK -
4 7 615 Lyle Hausser Lyle Hausser Anchorage, AK Anchorage, AK 3
5 13 627 Riley Soper Riley Soper Palmer, AK Palmer, AK 8
6 5 325X Eloise Blakemore Eloise Blakemore Wasilla, AK Wasilla, AK -1
7 10 6167 Braiden Owen Braiden Owen Palmer, AK Palmer, AK 3
8 14 6475 Sierra Walkins Sierra Walkins Anchorage, AK Anchorage, AK 6
9 4 6113 Isabella Aure Isabella Aure Wasilla, AK Wasilla, AK -5
10 11 6127 Madison Quintieri Madison Quintieri Anchorage, AK Anchorage, AK 1
11 9 J781 Teddy Maynor Teddy Maynor Palmer, AK Palmer, AK -2
12 2 6013 Abbagail Aure Abbagail Aure Wasilla, AK Wasilla, AK -10
13 1 J011 Roland Almon Roland Almon Wasilla, AK Wasilla, AK -12
14 6 16 Cy Cork Cy Cork Wasilla, AK Wasilla, AK -8