Alaska Raceway Park

Agens Atuo
Alaska Waste
Anchorage Chrylser
CC Auto Care
Coke Alaska
MTA
Sopers Concrete
Spinal Clinic
Start and Sound
Surface Works
Trailer Craft
UHP
Valley Block  Concrete
Vulcan Towing
Yukon Equip
Batteries Plus
Rock Auto-Alaska
Diesel Garage Media
Alaska Army National Guard
PASSA
TriJet Manufacturing
Alyeska Tire
FloRacing - Alaska Raceway Park
Club 1320
7/19/2020 - Alaska Raceway Park

7/19/2020 - Alaska Raceway Park

Palmer, AK

Kids Weekend Points Races

Mod out that Power Wheels - it's time for your kids to run! This Points race will also feature two classes of Power Wheels racers, and other cool things for the kids!

Classes

  • old Super Pro11 entries
  • old Pro ET12 entries
  • old Sportsman19 entries
  • old Trophy4 entries
  • old Motorcycle7 entries
  • old MTA Jr. Dragster13 entries
  • Test & Tune

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

old Super Pro

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 6X65 Curt Crocker Curt Crocker Anchorage, AK Anchorage, AK 1
2 1 N617 Nathan Thornsley Nathan Thornsley Palmer, AK Palmer, AK -1
3 10 6326 Peter Turgeon Peter Turgeon Wasilla, AK Wasilla, AK 7
4 6 7477 Mike Mihalka Mike Mihalka Anchorage, AK Anchorage, AK 2
5 9 H643 Wade Howe Wade Howe Anchorage, AK Anchorage, AK 4
6 8 B676 Robert Suders Robert Suders Wasilla, AK Wasilla, AK 2
7 4 8X00 David Arbuckle David Arbuckle Anchorage, AK Anchorage, AK -3
8 3 M692 Mark Eslinger Mark Eslinger Wasilla, AK Wasilla, AK -5
9 11 658G Bobby Gordon Bobby Gordon Anchorage, AK Anchorage, AK 2
10 5 M628 Mike Quintieri Mike Quintieri Anchorage, AK Anchorage, AK -5
11 7 A670 Greg Thornsley Greg Thornsley Palmer, AK Palmer, AK -4

old Pro ET

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 Q453 Joseph Nowell Joseph Nowell Fairbanks, AK Fairbanks, AK 5
2 8 697M Monte Soper Monte Soper Palmer, AK Palmer, AK 6
3 1 A683 John Aure John Aure Wasilla, AK Wasilla, AK -2
4 5 6799 Rick Nissen Rick Nissen Chugiak, AK Chugiak, AK 1
5 3 2004 Dan James Dan James Delta Junction, AK Delta Junction, AK -2
6 7 1876 Dan Perry Dan Perry Wasilla, AK Wasilla, AK 1
7 2 C636 Ron Causa Ron Causa Wasilla, AK Wasilla, AK -5
8 4 L642 Bob Lee Bob Lee Anchorage, AK Anchorage, AK -4
9 9 T685 Spike T Spike T Palmer, AK Palmer, AK -
10 10 V662 Robert VanDenBerg Robert VanDenBerg Eagle River, AK Eagle River, AK -
11 11 W639 Tom Washer Tom Washer Palmer, AK Palmer, AK -

old Sportsman

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 15 1X17 Nathan Thornsley Nathan Thornsley Palmer, AK Palmer, AK 14
2 6 99XX Jeremy Copley Jeremy Copley Wasilla, AK Wasilla, AK 4
3 5 6375 Richard Bogan Richard Bogan Wasilla, AK Wasilla, AK 2
4 8 2008 Steffen Frommer Steffen Frommer Wasilla, AK Wasilla, AK 4
5 17 N624 Alex Van Nice Alex Van Nice Wasilla, AK Wasilla, AK 12
6 3 A679 Louie Amundson Louie Amundson Eagle River, AK Eagle River, AK -3
7 1 K642 Benjamin Adolf Benjamin Adolf Wasilla, AK Wasilla, AK -6
8 16 Q172 Ken Triplett Ken Triplett Anchorage, AK Anchorage, AK 8
9 12 2006 Tim Mackie Tim Mackie Wasilla, AK Wasilla, AK 3
10 9 6245 Karl Greninger Karl Greninger Chugiak, AK Chugiak, AK -1
11 4 611A Brenda Axtell Brenda Axtell Eagle River, AK Eagle River, AK -7
12 13 M682 John Matthews John Matthews Wasilla, AK Wasilla, AK 1
13 11 L651 Steve Lord Steve Lord Chugiak, AK Chugiak, AK -2
14 14 666J John Postishek John Postishek Anchorage, AK Anchorage, AK -
15 18 6114 Richard Wall Richard Wall Sterling, AK Sterling, AK 3
16 2 K643 Jeffery Adolf Jeffery Adolf Wasilla, AK Wasilla, AK -14
17 10 2020 Kyle Hoagland Kyle Hoagland Wasilla, AK Wasilla, AK -7
18 19 Q344 Dallas Wylie Dallas Wylie Wasilla, AK Wasilla, AK 1
19 7 675 Ben Davis Ben Davis Chugiak, AK Chugiak, AK -12

old Trophy

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 2087 Dave Stricklan Dave Stricklan Wasilla, AK Wasilla, AK 2
2 1 2123 Steve Wisniewski Steve Wisniewski Chugiak, AK Chugiak, AK -1
3 2 2085 Kip Pursley Kip Pursley Anchorage, AK Anchorage, AK -1
4 4 2098 Joe Mcconnell Joe Mcconnell Anchorage, AK Anchorage, AK -

old Motorcycle

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 B055 Roy Rank Roy Rank Anchorage, AK Anchorage, AK 4
2 4 B912 Tim Proctor Tim Proctor Anchorage, AK Anchorage, AK 2
3 2 90 Jim Earnshaw Jim Earnshaw Eagle River, AK Eagle River, AK -1
4 3 B088 Johny Jones Johny Jones Anchorage, AK Anchorage, AK -1
5 1 13 Jayson Buzby Jayson Buzby Anchorage, AK Anchorage, AK -4
6 6 B119 Jimi Trueblood Jimi Trueblood Anchorage, AK Anchorage, AK -
7 7 B660 John Ulen John Ulen Soldotna, AK Soldotna, AK -

old MTA Jr. Dragster

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 626 Shelby Roy Shelby Roy Seward, AK Seward, AK 1
2 3 16 Cy Cork Cy Cork Wasilla, AK Wasilla, AK 1
3 10 6167 Braiden Owen Braiden Owen Palmer, AK Palmer, AK 7
4 1 6475 Sierra Walkins Sierra Walkins Anchorage, AK Anchorage, AK -3
5 6 672 Cale Irvine Cale Irvine Anchorage, AK Anchorage, AK 1
6 7 325X Eloise Blakemore Eloise Blakemore Wasilla, AK Wasilla, AK 1
7 5 627 Riley Soper Riley Soper Palmer, AK Palmer, AK -2
8 4 J011 Roland Almon Roland Almon Wasilla, AK Wasilla, AK -4
9 12 J041 LillyAnn Delacruz LillyAnn Delacruz Anchorage, AK Anchorage, AK 3
10 13 6208 Benjamin Aure Benjamin Aure Wasilla, AK Wasilla, AK 3
11 11 6013 Abbagail Aure Abbagail Aure Wasilla, AK Wasilla, AK -
12 9 6113 Isabella Aure Isabella Aure Wasilla, AK Wasilla, AK -3
13 8 6127 Madison Quintieri Madison Quintieri Anchorage, AK Anchorage, AK -5