Alaska Raceway Park

Agens Atuo
Alaska Waste
Anchorage Chrylser
CC Auto Care
Coke Alaska
MTA
Sopers Concrete
Spinal Clinic
Start and Sound
Surface Works
Trailer Craft
UHP
Valley Block  Concrete
Vulcan Towing
Yukon Equip
Batteries Plus
Rock Auto-Alaska
Diesel Garage Media
Alaska Army National Guard
PASSA
TriJet Manufacturing
Alyeska Tire
FloRacing - Alaska Raceway Park
Club 1320
7/5/2020 - Alaska Raceway Park

7/5/2020 - Alaska Raceway Park

Palmer, AK

Anchorage Chrysler Dodge Top Eliminator & Points

Day 2 of Independence Day weekend features Top Eliminators & Points racing!

Classes

  • old Super Pro12 entries
  • old Pro ET14 entries
  • old Sportsman25 entries
  • old Trophy
  • old Motorcycle8 entries
  • old MTA Jr. Dragster12 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

old Super Pro

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 8 8X00 David Arbuckle David Arbuckle Anchorage, AK Anchorage, AK 7
2 1 N617 Nathan Thornsley Nathan Thornsley Palmer, AK Palmer, AK -1
3 3 B676 Robert Suders Robert Suders Wasilla, AK Wasilla, AK -
4 5 6X65 Curt Crocker Curt Crocker Anchorage, AK Anchorage, AK 1
5 6 A670 Greg Thornsley Greg Thornsley Palmer, AK Palmer, AK 1
6 10 1058 Alicia Mayo Alicia Mayo Fairbanks, AK Fairbanks, AK 4
7 12 M628 Mike Quintieri Mike Quintieri Anchorage, AK Anchorage, AK 5
8 7 AX07 Wade Howe Wade Howe Anchorage, AK Anchorage, AK -1
9 11 J684 Charlie Johnnie Charlie Johnnie Soldotna, AK Soldotna, AK 2
10 2 M692 Mark Eslinger Mark Eslinger Wasilla, AK Wasilla, AK -8
11 4 7477 Mike Mihalka Mike Mihalka Anchorage, AK Anchorage, AK -7
12 9 6326 Peter Turgeon Peter Turgeon Wasilla, AK Wasilla, AK -3

old Pro ET

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 9 T685 Spike T Spike T Palmer, AK Palmer, AK 8
2 12 C636 Ron Causa Ron Causa Wasilla, AK Wasilla, AK 10
3 1 697M Monte Soper Monte Soper Palmer, AK Palmer, AK -2
4 7 Q453 Joseph Nowell Joseph Nowell Fairbanks, AK Fairbanks, AK 3
5 3 A683 John Aure John Aure Wasilla, AK Wasilla, AK -2
6 2 2102 Robin Stenvik Robin Stenvik Fairbanks, AK Fairbanks, AK -4
7 5 1876 Dan Perry Dan Perry Wasilla, AK Wasilla, AK -2
8 14 2004 Dan James Dan James Delta Junction, AK Delta Junction, AK 6
9 13 611A Brenda Axtell Brenda Axtell Eagle River, AK Eagle River, AK 4
10 10 6799 Rick Nissen Rick Nissen Chugiak, AK Chugiak, AK -
11 4 V662 Robert VanDenBerg Robert VanDenBerg Eagle River, AK Eagle River, AK -7
12 6 L642 Bob Lee Bob Lee Anchorage, AK Anchorage, AK -6
13 8 5X04 Maddy Turnbull Maddy Turnbull Wasilla, AK Wasilla, AK -5
14 11 V661 Pam VanDenBerg Pam VanDenBerg Eagle River, AK Eagle River, AK -3

old Sportsman

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 N624 Alex Van Nice Alex Van Nice Wasilla, AK Wasilla, AK -
2 2 6114 Richard Wall Richard Wall Sterling, AK Sterling, AK -
3 10 99XX Jeremy Copley Jeremy Copley Wasilla, AK Wasilla, AK 7
4 12 2097 Ulf Asplund Ulf Asplund Anchorage, AK Anchorage, AK 8
5 20 666J John Postishek John Postishek Anchorage, AK Anchorage, AK 15
6 6 675 Ben Davis Ben Davis Chugiak, AK Chugiak, AK -
7 11 6245 Karl Greninger Karl Greninger Chugiak, AK Chugiak, AK 4
8 4 Q172 Ken Triplett Ken Triplett Anchorage, AK Anchorage, AK -4
9 9 6487 David Hubbard David Hubbard Homer, AK Homer, AK -
10 14 671B Billie Ann Young Billie Ann Young Wasilla, AK Wasilla, AK 4
11 19 M682 John Matthews John Matthews Wasilla, AK Wasilla, AK 8
12 22 6375 Richard Bogan Richard Bogan Wasilla, AK Wasilla, AK 10
13 24 1639 Fred Pollard Fred Pollard Soldotna, AK Soldotna, AK 11
14 8 L651 Steve Lord Steve Lord Chugiak, AK Chugiak, AK -6
15 23 A679 Louie Amundson Louie Amundson Eagle River, AK Eagle River, AK 8
16 17 Q344 Dallas Wylie Dallas Wylie Wasilla, AK Wasilla, AK 1
17 13 0409 Michael McRae Michael McRae Wasilla, AK Wasilla, AK -4
18 18 2015 Andy Ziegler Andy Ziegler Wasilla, AK Wasilla, AK -
19 7 2006 Tim Mackie Tim Mackie Wasilla, AK Wasilla, AK -12
20 25 1071 John Woods John Woods Anchorage, AK Anchorage, AK 5
21 5 Q433 Dave Goodmanson Dave Goodmanson Wasilla, AK Wasilla, AK -16
22 21 2008 Steffen Frommer Steffen Frommer Wasilla, AK Wasilla, AK -1
23 15 2020 Kyle Hoagland Kyle Hoagland Wasilla, AK Wasilla, AK -8
24 3 2081 Benjamin Adolf Benjamin Adolf Wasilla, AK Wasilla, AK -21
25 16 K643 Jeffery Adolf Jeffery Adolf Wasilla, AK Wasilla, AK -9

old Motorcycle

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 13 Jayson Buzby Jayson Buzby Anchorage, AK Anchorage, AK -
2 2 B088 Johny Jones Johny Jones Anchorage, AK Anchorage, AK -
3 5 90 Jim Earnshaw Jim Earnshaw Eagle River, AK Eagle River, AK 2
4 3 B055 Roy Rank Roy Rank Anchorage, AK Anchorage, AK -1
5 8 B660 John Ulen John Ulen Soldotna, AK Soldotna, AK 3
6 4 B119 Jimi Trueblood Jimi Trueblood Anchorage, AK Anchorage, AK -2
7 7 B912 Tim Proctor Tim Proctor Anchorage, AK Anchorage, AK -
8 6 B371 Ron Hausker Ron Hausker Anchorage, AK Anchorage, AK -2

old MTA Jr. Dragster

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 6167 Braiden Owen Braiden Owen Palmer, AK Palmer, AK 2
2 4 J011 Roland Almon Roland Almon Wasilla, AK Wasilla, AK 2
3 5 626 Shelby Roy Shelby Roy Seward, AK Seward, AK 2
4 2 672 Cale Irvine Cale Irvine Anchorage, AK Anchorage, AK -2
5 6 627 Riley Soper Riley Soper Palmer, AK Palmer, AK 1
6 7 615 Lyle Hausser Lyle Hausser Anchorage, AK Anchorage, AK 1
7 11 698D LillyAnn Delacruz LillyAnn Delacruz Anchorage, AK Anchorage, AK 4
8 12 325X Eloise Blakemore Eloise Blakemore Wasilla, AK Wasilla, AK 4
9 9 6113 Isabella Aure Isabella Aure Wasilla, AK Wasilla, AK -
10 1 6127 Madison Quintieri Madison Quintieri Anchorage, AK Anchorage, AK -9
11 8 16 Cy Cork Cy Cork Wasilla, AK Wasilla, AK -3
12 10 6475 Sierra Walkins Sierra Walkins Anchorage, AK Anchorage, AK -2