Alaska Raceway Park

Agens Atuo
Alaska Waste
Anchorage Chrylser
CC Auto Care
Coke Alaska
MTA
Sopers Concrete
Spinal Clinic
Start and Sound
Surface Works
Trailer Craft
UHP
Valley Block  Concrete
Vulcan Towing
Yukon Equip
Batteries Plus
Rock Auto-Alaska
Diesel Garage Media
Alaska Army National Guard
PASSA
TriJet Manufacturing
Alyeska Tire
FloRacing - Alaska Raceway Park
Club 1320
6/21/2020 - Alaska Raceway Park

6/21/2020 - Alaska Raceway Park

Palmer, AK

Father's Day Top Eliminator & Points

What better way is there to celebrate Father's Day then by being at Alaska Raceway Park for Top Eliminator!

Pits open at 9, Spectator gate opens at 10, Time Trials at 11, Qualifying at noon and eliminations at 2 pm.

Classes

  • old Super Pro11 entries
  • old Pro ET14 entries
  • old Sportsman18 entries
  • old Trophy7 entries
  • old Motorcycle8 entries
  • old MTA Jr. Dragster14 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

old Super Pro

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 N617 Nathan Thornsley Nathan Thornsley Palmer, AK Palmer, AK -
2 4 B676 Robert Suders Robert Suders Wasilla, AK Wasilla, AK 2
3 9 M628 Mike Quintieri Mike Quintieri Anchorage, AK Anchorage, AK 6
4 7 8X00 David Arbuckle David Arbuckle Anchorage, AK Anchorage, AK 3
5 5 7477 Mike Mihalka Mike Mihalka Anchorage, AK Anchorage, AK -
6 8 A670 Greg Thornsley Greg Thornsley Palmer, AK Palmer, AK 2
7 2 6X65 Curt Crocker Curt Crocker Anchorage, AK Anchorage, AK -5
8 10 AX07 Wade Howe Wade Howe Anchorage, AK Anchorage, AK 2
9 6 M692 Mark Eslinger Mark Eslinger Wasilla, AK Wasilla, AK -3
10 3 1058 Alicia Mayo Alicia Mayo Fairbanks, AK Fairbanks, AK -7
11 11 6326 Peter Turgeon Peter Turgeon Wasilla, AK Wasilla, AK -

old Pro ET

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 697M Monte Soper Monte Soper Palmer, AK Palmer, AK 4
2 6 6799 Rick Nissen Rick Nissen Chugiak, AK Chugiak, AK 4
3 2 V662 Robert VanDenBerg Robert VanDenBerg Eagle River, AK Eagle River, AK -1
4 1 A683 John Aure John Aure Wasilla, AK Wasilla, AK -3
5 11 C636 Ron Causa Ron Causa Wasilla, AK Wasilla, AK 6
6 3 Q453 Joseph Nowell Joseph Nowell Fairbanks, AK Fairbanks, AK -3
7 7 5X04 Maddy Turnbull Maddy Turnbull Wasilla, AK Wasilla, AK -
8 4 L642 Bob Lee Bob Lee Anchorage, AK Anchorage, AK -4
9 13 T685 Spike T Spike T Palmer, AK Palmer, AK 4
10 9 W639 Tom Washer Tom Washer Palmer, AK Palmer, AK -1
11 8 611A Brenda Axtell Brenda Axtell Eagle River, AK Eagle River, AK -3
12 14 2004 Dan James Dan James Delta Junction, AK Delta Junction, AK 2
13 12 1876 Dan Perry Dan Perry Wasilla, AK Wasilla, AK -1
14 10 V661 Pam VanDenBerg Pam VanDenBerg Eagle River, AK Eagle River, AK -4

old Sportsman

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 9 K643 Jeffery Adolf Jeffery Adolf Wasilla, AK Wasilla, AK 8
2 8 6245 Karl Greninger Karl Greninger Chugiak, AK Chugiak, AK 6
3 18 2008 Steffen Frommer Steffen Frommer Wasilla, AK Wasilla, AK 15
4 15 L651 Steve Lord Steve Lord Chugiak, AK Chugiak, AK 11
5 6 M682 John Matthews John Matthews Wasilla, AK Wasilla, AK 1
6 7 666J John Postishek John Postishek Anchorage, AK Anchorage, AK 1
7 2 671B Billie Ann Young Billie Ann Young Wasilla, AK Wasilla, AK -5
8 5 6114 Richard Wall Richard Wall Sterling, AK Sterling, AK -3
9 16 0409 Michael McRae Michael McRae Wasilla, AK Wasilla, AK 7
10 1 A679 Louie Amundson Louie Amundson Eagle River, AK Eagle River, AK -9
11 12 6375 Richard Bogan Richard Bogan Wasilla, AK Wasilla, AK 1
12 17 1071 John Woods John Woods Anchorage, AK Anchorage, AK 5
13 3 N624 Alex Van Nice Alex Van Nice Wasilla, AK Wasilla, AK -10
14 10 Q172 Ken Triplett Ken Triplett Anchorage, AK Anchorage, AK -4
15 13 99XX Jeremy Copley Jeremy Copley Wasilla, AK Wasilla, AK -2
16 14 2020 Kyle Hoagland Kyle Hoagland Wasilla, AK Wasilla, AK -2
17 11 675 Ben Davis Ben Davis Chugiak, AK Chugiak, AK -6
18 4 2006 Tim Mackie Tim Mackie Wasilla, AK Wasilla, AK -14

old Trophy

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 2292 Dave Goodmanson Dave Goodmanson Wasilla, AK Wasilla, AK 3
2 1 2083 Toma Gillen Toma Gillen Wasilla, AK Wasilla, AK -1
3 2 1443 Rory Hausser Rory Hausser Anchorage, AK Anchorage, AK -1
4 3 2087 Dave Stricklan Dave Stricklan Wasilla, AK Wasilla, AK -1
5 6 2085 Kip Pursley Kip Pursley Anchorage, AK Anchorage, AK 1
6 5 1318 Michelle LaRose Michelle LaRose Wasilla, AK Wasilla, AK -1

old Motorcycle

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 B055 Roy Rank Roy Rank Anchorage, AK Anchorage, AK 1
2 5 B660 John Ulen John Ulen Soldotna, AK Soldotna, AK 3
3 6 615 Craig "Buck" Otto Craig "Buck" Otto Anchorage, AK Anchorage, AK 3
4 1 90 Jim Earnshaw Jim Earnshaw Eagle River, AK Eagle River, AK -3
5 4 B912 Tim Proctor Tim Proctor Anchorage, AK Anchorage, AK -1
6 8 B119 Jimi Trueblood Jimi Trueblood Anchorage, AK Anchorage, AK 2
7 7 B371 Ron Hausker Ron Hausker Anchorage, AK Anchorage, AK -
8 3 B088 Johny Jones Johny Jones Anchorage, AK Anchorage, AK -5

old MTA Jr. Dragster

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 9 626 Shelby Roy Shelby Roy Seward, AK Seward, AK 8
2 1 6127 Madison Quintieri Madison Quintieri Anchorage, AK Anchorage, AK -1
3 4 627 Riley Soper Riley Soper Palmer, AK Palmer, AK 1
4 13 672 Cale Irvine Cale Irvine Anchorage, AK Anchorage, AK 9
5 5 6208 Benjamin Aure Benjamin Aure Wasilla, AK Wasilla, AK -
6 3 615 Lyle Hausser Lyle Hausser Anchorage, AK Anchorage, AK -3
7 7 6113 Isabella Aure Isabella Aure Wasilla, AK Wasilla, AK -
8 2 J781 Teddy Maynor Teddy Maynor Palmer, AK Palmer, AK -6
9 8 325X Eloise Blakemore Eloise Blakemore Wasilla, AK Wasilla, AK -1
10 10 6475 Sierra Walkins Sierra Walkins Anchorage, AK Anchorage, AK -
11 11 J011 Roland Almon Roland Almon Wasilla, AK Wasilla, AK -
12 12 16 Cy Cork Cy Cork Wasilla, AK Wasilla, AK -
13 14 6101 Abbagail Aure Abbagail Aure Wasilla, AK Wasilla, AK 1
14 6 6167 Braiden Owen Braiden Owen Palmer, AK Palmer, AK -8