Alaska Raceway Park

Agens Atuo
Alaska Waste
Anchorage Chrylser
CC Auto Care
Coke Alaska
MTA
Sopers Concrete
Spinal Clinic
Start and Sound
Surface Works
Trailer Craft
UHP
Valley Block  Concrete
Vulcan Towing
Yukon Equip
Batteries Plus
Rock Auto-Alaska
Diesel Garage Media
Alaska Army National Guard
PASSA
TriJet Manufacturing
Alyeska Tire
FloRacing - Alaska Raceway Park
Club 1320
5/28/2018 - Alaska Raceway Park

5/28/2018 - Alaska Raceway Park

Palmer, AK

Anchorage Chrysler Dodge Jeep Ram Prockish Classic Top Eliminator, Quick 8 & Points Races

The Prockish Classic named after Tony & Nina Prockish who were so instrumental in building and operating Alaska Raceway Park in the early years. Featuring the Sports & Spinal Injury Clinic Top Eliminator and Alaska Race Fuel Quick 8 classes.

Spectator gate opens at 10am. Concessions and gift shop open.

All Days General Admission:
$20 adult
$15 seniors & active-duty military
$10 youth 11-15
FREE children 10 and under

Food, beverages, gift shop. The spectator parking lot is free with admission. Spectator fence parking for cars, pickups, motorhomes, and campers is available for a small fee.

Classes

  • old Top Eliminator5 entries
  • old Super Pro9 entries
  • old Pro ET15 entries
  • old Sportsman14 entries
  • old Trophy3 entries
  • old Motorcycle4 entries
  • old MTA Jr. Dragster9 entries
  • Test & Tune

Track Contact

News

Full Event Information on MyRacePass

old Top Eliminator

Special 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 5863 Willie Brown Willie Brown Anchorage, AK Anchorage, AK 1
2 3 0658 Jay Childs Jay Childs Anchorage, AK Anchorage, AK 1
3 4 1239 Duane Dennis Duane Dennis Anchorage, AK Anchorage, AK 1
4 5 1806 Jimmy Lackey Jimmy Lackey Palmer, AK Palmer, AK 1
5 1 0081 Brian Aszmus Brian Aszmus Anchorage, AK Anchorage, AK -4

old Super Pro

Special 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 HX55 Will Holden Will Holden Chugiak, AK Chugiak, AK 3
2 7 Q128 Mike Quintieri Mike Quintieri Anchorage, AK Anchorage, AK 5
3 3 1X61 Mark Eslinger Mark Eslinger Wasilla, AK Wasilla, AK -
4 9 AX17 Nathan Thornsley Nathan Thornsley Palmer, AK Palmer, AK 5
5 1 8X00 David Arbuckle David Arbuckle Anchorage, AK Anchorage, AK -4
6 2 6X65 Curt Crocker Curt Crocker Anchorage, AK Anchorage, AK -4
7 5 1058 Alicia Mayo Alicia Mayo Fairbanks, AK Fairbanks, AK -2
8 6 6X06 Mike Mihalka Mike Mihalka Anchorage, AK Anchorage, AK -2
9 8 AX70 Greg Thornsley Greg Thornsley Palmer, AK Palmer, AK -1

old Pro ET

Special 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 10 7X00 Spike T Spike T Palmer, AK Palmer, AK 9
2 11 5X29 Shania Schauer Shania Schauer Wasilla, AK Wasilla, AK 9
3 5 297 JJ Jackinsky JJ Jackinsky Kasilof, AK Kasilof, AK 2
4 4 1X01 Beth Claiborne Beth Claiborne Palmer, AK Palmer, AK -
5 2 AX72 Brenda Axtell Brenda Axtell Eagle River, AK Eagle River, AK -3
6 14 0426 Robert VanDenBerg Robert VanDenBerg Eagle River, AK Eagle River, AK 8
7 1 JX16 John Aure John Aure Wasilla, AK Wasilla, AK -6
8 9 1X84 Robert Suders Robert Suders Wasilla, AK Wasilla, AK 1
9 3 1X89 Ron Causa Ron Causa Wasilla, AK Wasilla, AK -6
10 7 1XAR Karl Solberg Karl Solberg Anchorage, AK Anchorage, AK -3
11 12 AX41 Clint Van Noy Clint Van Noy Anchorage, AK Anchorage, AK 1
12 8 AX96 Monte Soper Monte Soper Palmer, AK Palmer, AK -4
13 6 RX67 Rick Nissen Rick Nissen Chugiak, AK Chugiak, AK -7
14 15 1212 Rich Washer Rich Washer Palmer, AK Palmer, AK 1

old Sportsman

Special 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 9 2XX7 Zack Richards Zack Richards Palmer, AK Palmer, AK 8
2 13 1177 Richard Wall Richard Wall Sterling, AK Sterling, AK 11
3 8 EX38 Harold Pigott Harold Pigott Wasilla, AK Wasilla, AK 5
4 12 Q503 Alex Van Nice Alex Van Nice Wasilla, AK Wasilla, AK 8
5 7 1X52 Steve Lord Steve Lord Chugiak, AK Chugiak, AK 2
6 6 Q414 Billy Long Billy Long Palmer, AK Palmer, AK -
7 3 3X06 Karl Greninger Karl Greninger Chugiak, AK Chugiak, AK -4
8 2 1445 Lukas Couvaras Lukas Couvaras Anchorage, AK Anchorage, AK -6
9 5 1X18 Jim Jurgens Jim Jurgens Eagle River, AK Eagle River, AK -4
10 11 Q137 Kenneth Rowland Kenneth Rowland JBER, AK JBER, AK 1
11 4 0X67 Charlie Johnnie Charlie Johnnie Soldotna, AK Soldotna, AK -7
12 1 Q144 Bruce Bishop Bruce Bishop Port Heiden, AK Port Heiden, AK -11
13 14 1071 John Woods John Woods Anchorage, AK Anchorage, AK 1
14 10 2X66 Ryan Roloff Ryan Roloff -4

old Trophy

Special 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 Q431 Kasyn Fishbayl Kasyn Fishbayl Anchorage, AK Anchorage, AK 1
2 3 1318 Michelle LaRose Michelle LaRose Wasilla, AK Wasilla, AK 1
3 1 Q182 Landon Binder Landon Binder Palmer, AK Palmer, AK -2

old Motorcycle

Special 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 B912 Tim Proctor Tim Proctor Anchorage, AK Anchorage, AK 2
2 4 B055 Roy Rank Roy Rank Anchorage, AK Anchorage, AK 2
3 1 B371 Ron Hausker Ron Hausker Anchorage, AK Anchorage, AK -2
4 2 B088 Johny Jones Johny Jones Anchorage, AK Anchorage, AK -2

old MTA Jr. Dragster

Special 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 217X Benjamin Aure Benjamin Aure Wasilla, AK Wasilla, AK 1
2 4 7407 Lyle Hausser Lyle Hausser Anchorage, AK Anchorage, AK 2
3 7 6SRX Shelby Roy Shelby Roy Seward, AK Seward, AK 4
4 8 515X Riley Soper Riley Soper Palmer, AK Palmer, AK 4
5 9 J103 Sierra Walkins Sierra Walkins Anchorage, AK Anchorage, AK 4
6 5 167X Braiden Owen Braiden Owen Palmer, AK Palmer, AK -1
7 1 J011 Roland Almon Roland Almon Wasilla, AK Wasilla, AK -6
8 3 113X Isabella Aure Isabella Aure Wasilla, AK Wasilla, AK -5