Alaska Raceway Park

Agens Atuo
Alaska Waste
Anchorage Chrylser
CC Auto Care
Coke Alaska
MTA
Sopers Concrete
Spinal Clinic
Start and Sound
Surface Works
Trailer Craft
UHP
Valley Block  Concrete
Vulcan Towing
Yukon Equip
Batteries Plus
Rock Auto-Alaska
Diesel Garage Media
Alaska Army National Guard
PASSA
TriJet Manufacturing
Alyeska Tire
FloRacing - Alaska Raceway Park
Club 1320
5/27/2018 - Alaska Raceway Park

5/27/2018 - Alaska Raceway Park

Palmer, AK

Anchorage Chrysler Dodge Jeep Ram Top Eliminator, Quick 8 & Points Races

Join us as we kick of the first of the 2018 Top Eliminator series at the Park!

Spectator gate opens at 10am. Concessions and gift shop open.

All Days General Admission:
$20 adult
$15 seniors & active-duty military
$10 youth 11-15
FREE children 10 and under

Food, beverages, gift shop. The spectator parking lot is free with admission. Spectator fence parking for cars, pickups, motorhomes, and campers is available for a small fee.

Classes

  • old Top Eliminator5 entries
  • old Super Pro11 entries
  • old Pro ET17 entries
  • old Sportsman13 entries
  • old Trophy3 entries
  • old Motorcycle4 entries
  • old MTA Jr. Dragster9 entries
  • Test & Tune

Track Contact

News

Full Event Information on MyRacePass

old Top Eliminator

Special 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 1239 Duane Dennis Duane Dennis Anchorage, AK Anchorage, AK 3
2 3 0658 Jay Childs Jay Childs Anchorage, AK Anchorage, AK 1
3 1 0081 Brian Aszmus Brian Aszmus Anchorage, AK Anchorage, AK -2
4 5 1806 Jimmy Lackey Jimmy Lackey Palmer, AK Palmer, AK 1
5 2 5863 Willie Brown Willie Brown Anchorage, AK Anchorage, AK -3

old Super Pro

Special 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 8 6X06 Mike Mihalka Mike Mihalka Anchorage, AK Anchorage, AK 7
2 9 Q128 Mike Quintieri Mike Quintieri Anchorage, AK Anchorage, AK 7
3 11 AX17 Nathan Thornsley Nathan Thornsley Palmer, AK Palmer, AK 8
4 10 AX70 Greg Thornsley Greg Thornsley Palmer, AK Palmer, AK 6
5 6 0X67 Charlie Johnnie Charlie Johnnie Soldotna, AK Soldotna, AK 1
6 3 1X61 Mark Eslinger Mark Eslinger Wasilla, AK Wasilla, AK -3
7 1 8X00 David Arbuckle David Arbuckle Anchorage, AK Anchorage, AK -6
8 2 6X65 Curt Crocker Curt Crocker Anchorage, AK Anchorage, AK -6
9 4 6X32 Michael Ginnett Michael Ginnett Anchorage, AK Anchorage, AK -5
10 5 HX55 Will Holden Will Holden Chugiak, AK Chugiak, AK -5
11 7 1058 Alicia Mayo Alicia Mayo Fairbanks, AK Fairbanks, AK -4

old Pro ET

Special 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 9 AX96 Monte Soper Monte Soper Palmer, AK Palmer, AK 8
2 10 1X84 Robert Suders Robert Suders Wasilla, AK Wasilla, AK 8
3 13 AX41 Clint Van Noy Clint Van Noy Anchorage, AK Anchorage, AK 10
4 8 1XAR Karl Solberg Karl Solberg Anchorage, AK Anchorage, AK 4
5 6 RX67 Rick Nissen Rick Nissen Chugiak, AK Chugiak, AK 1
6 14 0440 Pam VanDenBerg Pam VanDenBerg Eagle River, AK Eagle River, AK 8
7 11 7X00 Spike T Spike T Palmer, AK Palmer, AK 4
8 1 JX16 John Aure John Aure Wasilla, AK Wasilla, AK -7
9 4 1X01 Beth Claiborne Beth Claiborne Palmer, AK Palmer, AK -5
10 5 297 JJ Jackinsky JJ Jackinsky Kasilof, AK Kasilof, AK -5
11 3 1X89 Ron Causa Ron Causa Wasilla, AK Wasilla, AK -8
12 12 5X29 Shania Schauer Shania Schauer Wasilla, AK Wasilla, AK -
13 2 AX72 Brenda Axtell Brenda Axtell Eagle River, AK Eagle River, AK -11
14 15 0426 Robert VanDenBerg Robert VanDenBerg Eagle River, AK Eagle River, AK 1
15 7 JX40 John Postishek John Postishek Anchorage, AK Anchorage, AK -8

old Sportsman

Special 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 13 1071 John Woods John Woods Anchorage, AK Anchorage, AK 12
2 3 3X06 Karl Greninger Karl Greninger Chugiak, AK Chugiak, AK 1
3 1 Q417 Bruce Bishop Bruce Bishop Port Heiden, AK Port Heiden, AK -2
4 12 1177 Richard Wall Richard Wall Sterling, AK Sterling, AK 8
5 5 Q414 Billy Long Billy Long Palmer, AK Palmer, AK -
6 10 Q137 Kenneth Rowland Kenneth Rowland JBER, AK JBER, AK 4
7 9 2XX7 Zack Richards Zack Richards Palmer, AK Palmer, AK 2
8 6 1X52 Steve Lord Steve Lord Chugiak, AK Chugiak, AK -2
9 8 EX38 Harold Pigott Harold Pigott Wasilla, AK Wasilla, AK -1
10 4 1X18 Jim Jurgens Jim Jurgens Eagle River, AK Eagle River, AK -6
11 7 Q071 Tim Mackie Tim Mackie Wasilla, AK Wasilla, AK -4
12 11 Q503 Alex Van Nice Alex Van Nice Wasilla, AK Wasilla, AK -1
13 2 1445 Lukas Couvaras Lukas Couvaras Anchorage, AK Anchorage, AK -11

old Trophy

Special 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 Q182 Landon Binder Landon Binder Palmer, AK Palmer, AK -
2 2 1846 Jeff Roy Jeff Roy Seward, AK Seward, AK -
3 3 Q344 Dallas Wylie Dallas Wylie Wasilla, AK Wasilla, AK -

old Motorcycle

Special 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 B055 Roy Rank Roy Rank Anchorage, AK Anchorage, AK 2
2 2 B912 Tim Proctor Tim Proctor Anchorage, AK Anchorage, AK -
3 1 B088 Johny Jones Johny Jones Anchorage, AK Anchorage, AK -2

old MTA Jr. Dragster

Special 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 7407 Lyle Hausser Lyle Hausser Anchorage, AK Anchorage, AK 3
2 8 515X Riley Soper Riley Soper Palmer, AK Palmer, AK 6
3 1 J011 Roland Almon Roland Almon Wasilla, AK Wasilla, AK -2
4 7 6SRX Shelby Roy Shelby Roy Seward, AK Seward, AK 3
5 3 113X Isabella Aure Isabella Aure Wasilla, AK Wasilla, AK -2
6 9 J103 Sierra Walkins Sierra Walkins Anchorage, AK Anchorage, AK 3
7 5 167X Braiden Owen Braiden Owen Palmer, AK Palmer, AK -2
8 2 217X Benjamin Aure Benjamin Aure Wasilla, AK Wasilla, AK -6
9 6 J044 Madison Quintieri Madison Quintieri Anchorage, AK Anchorage, AK -3