Alaska Raceway Park

Agens Atuo
Alaska Waste
Anchorage Chrylser
CC Auto Care
Coke Alaska
MTA
Sopers Concrete
Spinal Clinic
Start and Sound
Surface Works
Trailer Craft
UHP
Valley Block  Concrete
Vulcan Towing
Yukon Equip
Batteries Plus
Rock Auto-Alaska
Diesel Garage Media
Alaska Army National Guard
PASSA
TriJet Manufacturing
Alyeska Tire
Club 1320
9/3/2017 - Alaska Raceway Park

9/3/2017 - Alaska Raceway Park

Palmer, AK

Tesoro Labor Day Final Weekend Top Eliminator, Pro Nostalgia & Points

Spectator gate opens at 10am. Concessions and gift shop open.

All Days General Admission:
$20 adult
$15 seniors & active-duty military
$10 youth 11-15
FREE children 10 and under

Food, beverages, gift shop. The spectator parking lot is free with admission. Spectator fence parking for cars, pickups, motorhomes, and campers is available for a small fee.

Classes

  • Top Eliminator6 entries
  • Super Pro12 entries
  • Pro ET15 entries
  • Sportsman11 entries
  • Trophy5 entries
  • Motorcycle5 entries
  • Test & Tune

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Top Eliminator

Special 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 0599 Ralph Beitter Ralph Beitter Anchorage, AK Anchorage, AK 1
2 3 5863 Willie Brown Willie Brown Anchorage, AK Anchorage, AK 1
3 1 0081 Brian Aszmus Brian Aszmus Anchorage, AK Anchorage, AK -2
4 5 1239 Duane Dennis Duane Dennis Anchorage, AK Anchorage, AK 1
5 4 0658 Jay Childs Jay Childs Anchorage, AK Anchorage, AK -1
6 6 1968 Robbie Huck Robbie Huck Eagle River, AK Eagle River, AK -

Super Pro

Special 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 10 AX96 Monte Soper Monte Soper Palmer, AK Palmer, AK 9
2 1 8X00 David Arbuckle David Arbuckle Anchorage, AK Anchorage, AK -1
3 11 AX70 Greg Thornsley Greg Thornsley Palmer, AK Palmer, AK 8
4 9 Q128 Mike Quintieri Mike Quintieri Anchorage, AK Anchorage, AK 5
5 8 6X06 Mike Mihalka Mike Mihalka Anchorage, AK Anchorage, AK 3
6 2 6X65 Curt Crocker Curt Crocker Anchorage, AK Anchorage, AK -4
7 4 HX55 Will Holden Will Holden Chugiak, AK Chugiak, AK -3
8 6 1058 Alicia Mayo Alicia Mayo Fairbanks, AK Fairbanks, AK -2
9 12 AX17 Nathan Thornsley Nathan Thornsley Palmer, AK Palmer, AK 3
10 3 6XBG Bobby Gordon Bobby Gordon Anchorage, AK Anchorage, AK -7
11 5 0X67 Charlie Johnnie Charlie Johnnie Soldotna, AK Soldotna, AK -6
12 7 6268 Mike Meyers Mike Meyers Kenai, AK Kenai, AK -5

Pro ET

Special 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 9 JX40 John Postishek John Postishek Anchorage, AK Anchorage, AK 8
2 14 AX41 Clint Van Noy Clint Van Noy Anchorage, AK Anchorage, AK 12
3 8 1876 Dan Perry Dan Perry Wasilla, AK Wasilla, AK 5
4 4 1X89 Ron Causa Ron Causa Wasilla, AK Wasilla, AK -
5 2 JX16 John Aure John Aure Wasilla, AK Wasilla, AK -3
6 15 0426 Robert VanDenBerg Robert VanDenBerg Eagle River, AK Eagle River, AK 9
7 10 RX07 Randy Roloff Randy Roloff Wasilla, AK Wasilla, AK 3
8 11 1XAR Karl Solberg Karl Solberg Anchorage, AK Anchorage, AK 3
9 13 7X00 Spike T Spike T Palmer, AK Palmer, AK 4
10 6 297 JJ Jackinsky JJ Jackinsky Kasilof, AK Kasilof, AK -4
11 12 1X84 Robert Suders Robert Suders Wasilla, AK Wasilla, AK 1
12 1 0676 Bobby Alefantinos Bobby Alefantinos Chugiak, AK Chugiak, AK -11
13 3 AX72 Brenda Axtell Brenda Axtell Eagle River, AK Eagle River, AK -10
14 5 1X01 Beth Claiborne Beth Claiborne Palmer, AK Palmer, AK -9
15 7 RX67 Rick Nissen Rick Nissen Chugiak, AK Chugiak, AK -8

Sportsman

Special 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 1822 David Hubbard David Hubbard Homer, AK Homer, AK 2
2 1 1445 Lukas Couvaras Lukas Couvaras Anchorage, AK Anchorage, AK -1
3 8 EX38 Harold Pigott Harold Pigott Wasilla, AK Wasilla, AK 5
4 5 1452 Steve Lord Steve Lord Chugiak, AK Chugiak, AK 1
5 11 1071 John Woods John Woods Anchorage, AK Anchorage, AK 6
6 10 1177 Richard Wall Richard Wall Sterling, AK Sterling, AK 4
7 2 Q291 Karl Greninger Karl Greninger Chugiak, AK Chugiak, AK -5
8 4 9X36 Bob Lee Bob Lee Anchorage, AK Anchorage, AK -4
9 6 Q071 Tim Mackie Tim Mackie Wasilla, AK Wasilla, AK -3
10 7 1234 Timothy Nicodemus Timothy Nicodemus Palmer, AK Palmer, AK -3
11 9 Q503 Alex Van Nice Alex Van Nice Wasilla, AK Wasilla, AK -2

Trophy

Special 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 0766 Mark Sorvoja Mark Sorvoja Eagle River, AK Eagle River, AK 3
2 5 Q172 Ken Triplett Ken Triplett Anchorage, AK Anchorage, AK 3
3 1 1X65 Matt Huettl Matt Huettl Anchorage, AK Anchorage, AK -2
4 2 1318 Michelle LaRose Michelle LaRose Wasilla, AK Wasilla, AK -2
5 3 Q092 Tendra Nicodemus Tendra Nicodemus Palmer, AK Palmer, AK -2

Motorcycle

Special 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 BX08 Craig "Buck" Otto Craig "Buck" Otto Anchorage, AK Anchorage, AK -
2 2 B912 Tim Proctor Tim Proctor Anchorage, AK Anchorage, AK -
3 3 B055 Roy Rank Roy Rank Anchorage, AK Anchorage, AK -
4 4 B903 Royce Tate Royce Tate Palmer, AK Palmer, AK -
5 5 B660 John Ulen John Ulen Soldotna, AK Soldotna, AK -