Alaska Raceway Park

Agens Atuo
Alaska Waste
Anchorage Chrylser
CC Auto Care
Coke Alaska
MTA
Sopers Concrete
Spinal Clinic
Start and Sound
Surface Works
Trailer Craft
UHP
Valley Block  Concrete
Vulcan Towing
Yukon Equip
Batteries Plus
Rock Auto-Alaska
Diesel Garage Media
Alaska Army National Guard
PASSA
TriJet Manufacturing
Alyeska Tire
Club 1320
7/30/2017 - Alaska Raceway Park

7/30/2017 - Alaska Raceway Park

Palmer, AK

Top Eliminator, Quick 8, Points

Joint us this Sunday for Eliminator, Quick 8 & Points races at the drag strip! Spectator gate opens at 10am. Concessions and gift shop open.

General admission:
$20 adult
$15 seniors & active-duty military
$10 youth 11-15
FREE children 10 and under

Classes

  • Top Eliminator5 entries
  • Super Pro11 entries
  • Pro ET13 entries
  • Sportsman9 entries
  • Trophy10 entries
  • Motorcycle4 entries
  • Test & Tune

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Top Eliminator

Special 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 5863 Willie Brown Willie Brown Anchorage, AK Anchorage, AK 2
2 5 1968 Robbie Huck Robbie Huck Eagle River, AK Eagle River, AK 3
3 2 0599 Ralph Beitter Ralph Beitter Anchorage, AK Anchorage, AK -1
4 4 0658 Jay Childs Jay Childs Anchorage, AK Anchorage, AK -
5 1 0081 Brian Aszmus Brian Aszmus Anchorage, AK Anchorage, AK -4

Super Pro

Special 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 10 AX70 Greg Thornsley Greg Thornsley Palmer, AK Palmer, AK 9
2 3 1X61 Mark Eslinger Mark Eslinger Wasilla, AK Wasilla, AK 1
3 5 6XBG Bobby Gordon Bobby Gordon Anchorage, AK Anchorage, AK 2
4 4 6X32 Michael Ginnett Michael Ginnett Anchorage, AK Anchorage, AK -
5 11 AX17 Nathan Thornsley Nathan Thornsley Palmer, AK Palmer, AK 6
6 6 HX55 Will Holden Will Holden Chugiak, AK Chugiak, AK -
7 1 8X00 David Arbuckle David Arbuckle Anchorage, AK Anchorage, AK -6
8 2 6X65 Curt Crocker Curt Crocker Anchorage, AK Anchorage, AK -6
9 7 6X06 Mike Mihalka Mike Mihalka Anchorage, AK Anchorage, AK -2
10 8 Q128 Mike Quintieri Mike Quintieri Anchorage, AK Anchorage, AK -2
11 9 AX96 Monte Soper Monte Soper Palmer, AK Palmer, AK -2

Pro ET

Special 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 1X89 Ron Causa Ron Causa Wasilla, AK Wasilla, AK 2
2 1 JX16 John Aure John Aure Wasilla, AK Wasilla, AK -1
3 9 1XAR Karl Solberg Karl Solberg Anchorage, AK Anchorage, AK 6
4 13 0426 Robert VanDenBerg Robert VanDenBerg Eagle River, AK Eagle River, AK 9
5 12 AX41 Clint Van Noy Clint Van Noy Anchorage, AK Anchorage, AK 7
6 5 RX67 Rick Nissen Rick Nissen Chugiak, AK Chugiak, AK -1
7 2 AX72 Brenda Axtell Brenda Axtell Eagle River, AK Eagle River, AK -5
8 4 1X05 Paul Neuman Paul Neuman Anchorage, AK Anchorage, AK -4
9 10 1X84 Robert Suders Robert Suders Wasilla, AK Wasilla, AK 1
10 6 0113 James Pankowski James Pankowski Big Lake, AK Big Lake, AK -4
11 11 7X00 Spike T Spike T Palmer, AK Palmer, AK -
12 8 RX07 Randy Roloff Randy Roloff Wasilla, AK Wasilla, AK -4
13 7 JX40 John Postishek John Postishek Anchorage, AK Anchorage, AK -6

Sportsman

Special 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 9X36 Bob Lee Bob Lee Anchorage, AK Anchorage, AK 3
2 6 Q071 Tim Mackie Tim Mackie Wasilla, AK Wasilla, AK 4
3 5 1452 Steve Lord Steve Lord Chugiak, AK Chugiak, AK 2
4 8 Q503 Alex Van Nice Alex Van Nice Wasilla, AK Wasilla, AK 4
5 2 AX07 Wade Howe Wade Howe Anchorage, AK Anchorage, AK -3
6 1 1445 Lukas Couvaras Lukas Couvaras Anchorage, AK Anchorage, AK -5
7 3 1X18 Jim Jurgens Jim Jurgens Eagle River, AK Eagle River, AK -4
8 7 1234 Timothy Nicodemus Timothy Nicodemus Palmer, AK Palmer, AK -1
9 9 1177 Richard Wall Richard Wall Sterling, AK Sterling, AK -

Trophy

Special 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 Q182 Landon Binder Landon Binder Palmer, AK Palmer, AK -
2 6 1318 Michelle LaRose Michelle LaRose Wasilla, AK Wasilla, AK 4
3 3 Q262 Cody Frederick Cody Frederick Eagle River, AK Eagle River, AK -
4 5 Q330 Joshua Huntley Joshua Huntley Anchorage, AK Anchorage, AK 1
5 4 Q323 Toma Gillen Toma Gillen Wasilla, AK Wasilla, AK -1
6 2 Q137 Ryan Fowler Ryan Fowler Pace, FL Pace, FL -4
7 7 Q261 Marco Maldanado Marco Maldanado Anchorage, AK Anchorage, AK -
8 8 Q336 John McFalls John McFalls Anchorage, AK Anchorage, AK -
9 9 Q092 Tendra Nicodemus Tendra Nicodemus Palmer, AK Palmer, AK -
10 10 Q339 Tyler Yow Tyler Yow Anchorage, AK Anchorage, AK -

Motorcycle

Special 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 B055 Roy Rank Roy Rank Anchorage, AK Anchorage, AK 3
2 2 BX08 Craig "Buck" Otto Craig "Buck" Otto Anchorage, AK Anchorage, AK -
3 1 B088 Johny Jones Johny Jones Anchorage, AK Anchorage, AK -2
4 3 B912 Tim Proctor Tim Proctor Anchorage, AK Anchorage, AK -1